Samsun'daki görüntüler infial yaratmıştı! İbrahim Zarap için istenen ceza belli oldu

Samsundaki görüntüler infial yaratmıştı İbrahim Zarap için istenen ceza belli oldu

Samsun'da eski eşi Emriye Metoğlu'nu (24) sokak ortasında, 5 yaşındaki kızlarının gözü önünde döven İbrahim Zarap hakkında 18 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede Emriye Metoğlu’nun olay sırasında Zarap'ı uyararak ameliyatlı olduğu yere vurmamasını söylediği, ancak o bölgeye daha fazla vurduğuna yer verildi.

Haberin Devamı

Olay, 6 Mart’ta akşam saatlerinde Canik ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde meydana geldi. İbrahim Zarap, kendisinde kalan kızlarını teslim etmek için 3 sene önce boşandığı Emriye Metoğlu ile ilçe meydanında bir araya geldi. Zarap, burada eski eşine tekme-tokat saldırdı. Zarap'ın, yere yığılan Metoğlu’nu dövdüğü anlar, çevredekiler tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Olayın ardından gözaltına alınıp tutuklanan Zarap hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. ‘Kasten öldürmeye teşebbüs ve mala zarar verme' suçlarından hakim karşısına çıkacak Zarap'ın 18 yıla kadar hapsi isteniyor.

‘YERE DÜŞÜP BAŞINI ÇARPTI, VURMAYA DEVAM ETTİ’

Taraf beyanları, tanık anlatımları, kamera kayıtları ile düzenlenen rapor ve belge içeriklerinin yer aldığı iddianamede olayın gelişimine şu ifadelerle yer verildi:

“Emriye Metoğlu'nun 5 yaşındaki kızını teslim almak için şüpheli İbrahim Zarap'ın bulunduğunu beyan ettiği Canik Belediyesi önüne gittiği, kızını alacağı sırada şüphelinin alkollü olduğunu fark edip, şüphelinin alkol almak istiyorsa kendisine haber vermesini, kendisinin kızını gelip alabileceğini, bu şekilde kızını almasını istemediğini söylediği, bu şekilde taraflar arasında alkol ve kızları Eslem konulu kısa bir konuşma olduğu, şüphelinin beyanına göre de ‘Çocuğu sana bir daha göstermeyeceğim’ demesi üzerine İbrahim'in Emriye'ye vurduğu, Emriye'nin dengesini kaybedip yere düştüğü, başını zemine vurduğu, bu halde iken şüphelinin müştekiyi başına ve karnına gelecek şekilde yumruk, tekme atmak suretiyle vurmaya devam ettiği, elde edilen kamera kaydına göre müştekinin yerde baygın bir şekilde kaldığı sırada başını eliyle kaldırıp sert zemine doğru çarptığı, tanık anlatımına göre bu sırada olay yerine gelenlere ‘Ailevi mesele siz karışmayın, ben bu işi burada bitireceğim, öldüreceğim’ diye bağırdığı, gelen tanığın bu sırada bağırdığı, müştekinin adli rapor içeriklerine göre kırık oluşacak şekilde yaralandığı, cep telefonunu almaması için parçaladığı sırada çevreden gelenlerin müdahalesi ile eylemini sürdüremediği anlaşılmıştır.’

İddianamede Emriye Metoğlu'nun olay sırasında Zarap'ı uyararak ameliyatlı olduğu yere vurmamasını söylediği, ancak o bölgeye daha fazla vurduğu belirtildi.

‘BEN BU İŞİ BURADA BİTİRECEĞİM’

İddianamede yer alan görgü tanığı ifadelerine göre Zarap'ın, olay sırasında kendisine müdahale etmek isteyenlere dönerek, 'Ailevi mesele, siz karışmayın. Ben bu işi burada bitireceğim, onu öldüreceğim' dediği de yer aldı.

1.85 PROMİL ALKOLLÜ ÇIKTI

Zarap'ın olay sonrası yapılan ölçümde 1.85 promil alkollü olduğu, tahlilin olaydan yaklaşık 47 dakika sonra alınmış olması sebebiyle olay anındaki alkol değerinin 2.00 promil olduğu da değerlendirildi. Zarap, olay sırasında cep telefonuna ulaşmaya çalışan Metoğlu’nun telefonunu da kırdığı için 'mala zarar verme' suçundan da yargılanacağı öğrenildi.

Haberin Devamı

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Samsun'da 3 yıl önce boşandığı eski eşi Emriye Metoğlu'nu sokak ortasında, 5 yaşındaki kızlarının gözü önünde tekme tokat döven İbrahim Zarap hakkında 'Kasten öldürmeye teşebbüs ve mala zarar verme' suçlarından 18 yıla kadar hapsi istemiyle hazırlanan iddianame, Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Tutuklu bulunan Zarap, 12 Nisan günü hakim karşısına çıkacak.

AVUKAT GEZER: ÇIKACAK KARARIN EMSAL OLMASINI DİLİYORUM

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Emriye Metoğlu'nun avukatı İslam Gezer, "Samsun'da müvekkilim Emriye Metoğlu’nun eski eşi İbrahim Zarap tarafından darp edilmesinin ardından başlatılan soruşturma sonucunda kasten öldürmeye teşebbüs ve mala zarar verme suçlarından iddianame düzenlendi ve sunulan mahkemede kabul edildi. Ben avukat olarak mahkemeden çıkacak kararın emsal olmasını diliyorum. Çünkü artık cezalar caydırıcı olmalıdır. Mahkemeden çıkacak karar umut verici olmalıdır" dedi.

Haberin Devamı

''İNDİRİM UYGULANMAMASINI BEKLİYORUZ'

Samsun'da, 3 yıl önce boşandığı eski eşi İbrahim Zarap tarafından sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının gözü önünde tekme tokat dövülen Emriye Metoğlu'nun avukatlarından Sahra Düzgün Tucel, sosyal medyada paylaşılan video ile hem müvekkilinin yaşadığı şiddet hem de çocukların maruz kaldığı psikolojik şiddetin herkes tarafından görüldüğünü söyledi. Şüphelinin eylemlerinin 'kasten öldürmeye teşebbüs ve mala zarar' verme suçu olarak nitelendirildiğini kaydeden Tucel, "Bizim yüzümüzü güldüren bir iddianame diyebiliriz. Çünkü şüphelinin eylemlerine uyan bir davranış bu. Şüphelinin tutukluluk haline itirazlar da reddedildi. Ağır Ceza Mahkemesi'nde iddianamenin kabulünden sonra da yargılama başlayacak. Hazırlanan iddianameye baktığımızda 15 ve 20 yıl üst sınırlı cezalara hükmedilmesi mümkün. Yine 'mala zarar verme' suçundan da 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi mümkün. İddianame taleplerimize uygun halde hazırlanmış diyebiliriz. Yargılamadan caydırıcı bir ceza ve indirim maddelerinin uygulanmamasını bekliyoruz" dedi.

DAHA ÖNCE DE ŞİDDET UYGULAMIŞ

Sanığın geçmişte de şiddet eylemini gerçekleştirdiğini belirten Avukat Tucel, "Geçmişte şüphelinin müvekkilime yönelik darp eylemlerini de görüyoruz. Bunlar hakkında da ceza davaları açılmış. Bu da şunu gösteriyor ki, eğer şiddet yeteri kadar cezalandırılmazsa artarak devam ediyor. Bu da en büyük canlı örneği oldu. Öldürücü ve yaşam haklarını kısıtlayıcı boyutlara gelebiliyor" diye konuştu.

Haberin Devamı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberle ilgili daha fazlası: