GeriGündem Samaras’tan Türkiye’ye mesaj: İstediğimiz zaman MEB ilan ederiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samaras’tan Türkiye’ye mesaj: İstediğimiz zaman MEB ilan ederiz

Samaras’tan Türkiye’ye mesaj: İstediğimiz zaman MEB ilan ederiz
refid:22636898 ilişkili resim dosyası

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, 5 Mart’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte İstanbul’da başkanlık edeceği Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısı öncesi Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilanı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Samaras, MEB ilanının Deniz Hukuku’ndan kaynaklanan bir hakları olduğunu belirterek, ülkesinin ne zaman isterse bu hakkı kullanabileceğini söyledi. Samaras, Atina’da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşmesinden sonra konuyla ilgili bir soruya “15 gün sonra Türkiye’yi ziyaret edeceğim. Bazı davranışlar, Ege konuları gibi önemli meselelere yardımcı olmuyor. Biz Deniz Hukuku Antlaşması’nı imzaladık. Deniz Hukuku’na göre MEB ilan etmek, Yunanistan’ın ne zaman isterse kullanabileceği bir hakkıdır. Bunu da gerekli doğru adımları atarak yapacağız. Tüm sorunları dostça ve barışçıl bir şekilde çözmek istiyoruz” cevabını verdi. Samaras, MEB hakkında ilk kez bu kadar açık konuştu. Hollande ise “Doğalgaz yataklarının bulunması Yunanistan için de Avrupa için de fırsattır. Uluslararası Hukuk, Deniz Hukuku’nun üstün çıkacağına inanıyorum. Fransa bu yataklardan Yunanistan ile birlikte yararlanabilirse, bunu yapacaktır”  dedi.

Balkan Savaşı üniformalarıyla

Hollande protesto gösterilerinin düzenlendiği Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aksine adeta krallar gibi karşılandı. Gerek havaalanı gerekse başbakanlık konutundaki törenlerde şeref kıtasının ilk kez 1912-1913 Balkan Savaşları üniformaları giydikleri dikkat çekti. Balkan Savaşları’nın 100’üncü yılı dolayısıyla Yunanistan’da düzenlenen kutlamalar çerçevesinde şeref kıtasının üniformalarında yapılan bu değişiklik, bazı haber sitelerinde “etekli çarıklı efsun üniforması daha güzel” yorumlarıyla yadırgandı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False