Sahte Can Yücel şiirleri

Güncelleme Tarihi:

Sahte Can Yücel şiirleri
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 12, 2013 13:25

Bugün Can Yücel’in ölüm yıldönümü. Bundan 14 yıl önce bugün hayatını kaybetti şiirin ‘Can baba’sı hayatını. Bugün binlerce kişi sosyal medyada usta şairin şiirlerini paylaşıyor. Ancak; sosyal medyada en fazla yazmadığı şiirler dolaşan şairlerden biri Can Yücel…

Haberin Devamı

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelenk, şairin ölüm yıldönümünde çağrıda bulundu. Ona ait olmayan şiirlerin listesini blog sayfasında ve sosyal medyada paylaşarak, "Bari bugün bu yazıları ve şiirleri paylaşmayın" dedi. Çelenk, "Can Baba'nın, Can Yücel'in göçüşünün yıldönümü... Ama internette meşhur olmuş sahte ‘Can Yücel’in değil, bizim ‘Can Baba’nın... Size bir teklif... Bugün internettten yalan yanlış Can Yücel şiirleri paylaşmak, bu bilgi kirliliğine alet olmak yerine kitapçıya gidip bir Can Yücel kitabı alın, hatta iki tane birini arkadaşınıza, sevdiğinize armağan edin... Bir kafeye, metroya, vapura, otobüse bırakın mesela... Birileri daha hakiki Can Yücel'le tanışmış olur fena mı?" çağrısında bulundu.

Haberin Devamı

CAN YÜCEL'İN HAYATI

Çelenk ayrıca şaire ait olmayan şiirlerin listesini de toplayarak, "Yaklaşık son beş yıldır internette, sosyal medyada dolaşan ‘Can Yücel’ imzalı ancak Can Yücel’in ne üslubunu ne ince alayını barındırmayan sahte metinler aşağıda sıralanmıştır. Bu listeye her gün yeni bir şey daha ekleniyor. Bu listede olmayan 10-15 tane daha var. Onları da toparlayacağız. Bu sahte internet şiirleri öyle bir hale geldi ki; Milli Eğitim bir önceki yıl 10.sınıf kitaplarında bile yer vermişti" diye konuştu.

İşte tespit edilen ve sosyal medyada en çok paylaşılan Can Yücel’e ait olmayan şiir ve yazıları:

1.Bağlanmayacaksın
2.Kadın Dediğin
3.Erkek Dediğin
4.Seninle Olmanın En Güzel Yanı
5.Anladım
6.Herşey Sende Gizli
7.Eğer
8.Herkes Gitmek İstiyor
9.Sevdiğin Kadar Sevilirsin
10.Sağlık Olsun
11.Tam zamanında Yaşamak
12.Tersten Yaşamak
13.Biraz Değiştim
14.Bir gün Anlarsın
15.Gitmek
16.Seninle Yaşlanmak İstiyorum
17.Asla Keşkelerim Olmadı
18.Özledim Seni
19.Bilmelisin ki
20.Aşk
21.Boşver ve Yaşı Başı
22.Olmuyorsa Zorlamayacaksın
23.Ben Benden Olgun İnsan İsterim Karşımda
24.Öyle Sabah Uyanır Uyanmaz Fırlama Yataktan
25.Farkında Olmalı İnsan
26.Bir Eşi Olmalı İnsanın
27.Aşk ayakkabı gibidir
28.Unutma
29.Sevgi Emekmiş
30.Özleme Dair
31.Ömür Dediğin Bir Gündür O da Bugündür

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!