GeriGündem Sahaya inme zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahaya inme zamanı

TOBB toplantısında, siyasetin işsiz güçsüzlerin işi haline geldiğini söyleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, ‘‘Artık adam gibi adamlar bulmak lazım. Sahaya inme zamanı’’ dedi. Erez, siyasetin önünü açmak için iki partiyi birleştirecek oluşuma start verilmesi gerektiğini belirterek, ‘‘Yoksa yeni bir siyasi oluşum kaçınılmaz olacaktır’’ diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Türkiye'nin sorunlarının ve değişimin önündeki en büyük engel olarak gösterdiği siyasete ağır eleştiriler yöneltti. Siyasetin bugün işsiz, güçsüz, mesleksiz insanlar tarafından yapıldığını söyleyen Erez, ‘‘Siyaseti icra edilen zavallılıktan, adam gibi adamlar bulup çıkararak, çağdaş seviyeye ulaştırmak gerekiyor’’ dedi. Erez herkese de, ‘‘Sahaya inin. Sahada oynayanlara sizler kırmızı kart gösterin ve onların yerine sizler bu oyunu oynayın’’ çağrısında bulundu. Erez, merkez sağ ve solda bütünleşmenin biran önce sağlanmaması halinde, yeni bir oluşumun kaçınılmaz olacağını da vurguladı.

Siyasi çevrelerde yankı bulması beklenen bu önemli çıkışını Erez, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin, dün Trabzon'da yapılan Karadeniz Bölge ve Müşterek Konseyler toplantısında yaptı. Erez, toplantıya katılan işadamlarının ayakta alkışladığı konuşmasında, şunları söyledi:

YA DEĞİŞİM YA ÖLÜM

Değişimin alternatifi yok olma olduğuna göre ya değişim ya ölüm şeklinde bir düşünceyle yola çıkmamız gerekmektedir. Başka çaremiz de yoktur.

İŞSİZ GÜÇSÜZ İŞİ

Türkiye'nin sorunlarının ve değişimin önündeki tek ve en büyük engel, bügünkü siyasal anlayıştır. Siyaset bugün çoğunlukla işsiz, güçsüz, mesleksiz insanların işi ve mesleği haline gelmiştir. Bu nedenle de, çağdaş dünya standartları seviyesinde değildir. Siyaset bugün ülkeye devlet hizmetinin bir aracı olmaktan çıkmış, devlet imkanlarını bölüşmeye ve paylaşmaya, haksız kazanç sağlamanın, haksız görev ve tayin yapmanın bir aracı haline gelmiştir. İşte İSKİ, Meclis salonu ve diğer yolsuzluklar bu anlayışın sonucudur.

ADAM GİBİ ADAMLAR

Bugün ülkemizde siyaset diye icra edilen zavallılık, maalesef liderlerin kısır tartışmaların dışına çıkamamasından kaynaklanmaktadır. Siyaseti çağdaş standartlara ve seviyelere çıkarmak mecburiyetindeyiz. Sonuç olarak bugün gelinen noktada, yönetimin sözkonusu olduğu her noktada adam gibi adamlar bulup çıkarmamız lazım. Muhtardan belediye başkanına, milletvekilinden lidere kadar, değişim bu anlayışla tabandan başlamalıdır. Siyasetin tıkanma noktasına geldiği, demokrasinin giderek yönetemeyen bir rejim şeklinde algılanmakta olduğu, hepimizin malumudur. Malesef Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu durumu ancak bir kaos olarak tanımlayabiliriz.

SUSKUNLUĞUNUZU BOZUN

Beni hepiniz yakından tanırsınız. Ben bu konularda siyasi felsefe yaparak boş laflar etmem. Hayatım boyunca hep düşünmüş, olayı tesbit etmiş ve inandığım çözüm yoluna doğru cesaretle yürümüşümdür. Ancak bugün tek başına yürüyüşün bir sonuç sağlamayacağını gördüğüm için, sizlere suskunluğunuzu ataletinizi bozarak yürüyün diyeceğim.

MERKEZİ BÜTÜNLEŞME

Bugün Türkiye'de siyasetin önünün açılabilmesi için beklenen merkezde yeni bir siyasi oluşumun sağlanması, buna paralel solda da benzer birleşmenin sağlanmasıdır. Ya aklımızı başımıza toplayıp bu yeni siyasi oluşuma yol açarız ya da bu sorunlarla yaşamaya devam ederiz. Bugün 5'li sivil ittifakta, işçisi, işvereni, esnafı biraraya geliyorsa, bu modelden herkesin alacağı ders çok açıktır.

YENİ OLUŞUM

Eğer bu dönüşüm sağlanamazsa yapılacak ilk seçimde, Türk halkı zoraki bir seçime zorlanarak ya sandık başına gitmeyecek, ya da istemediği bir partiye oy vermek zorunda kalacaktır. O zaman eğer merkezdeki bu oluşum birleşmeyle sağlanamazsa, bu sosyolojik tabanın isteklerini karşılayacak yeni bir siyasi oluşumun başlaması kaçınılmaz hale gelecektir.

KIRMIZI KART GÖSTERİN

Şimdi sizlerin tribünden sahaya inme zamanı geldi. Eğer siz tribünde oturmaya devam ederseniz, Türkiye küme düşecek. Başkaları değil, siz kırmızı kart gösterin. Ya aklımızı başımıza toplayıp bu siyasi oluşuma yol açarız ya da bu sorunlarla yaşamaya devam ederiz. Sonuç olarak çağrım, her iki partinin birleşeceği siyasi oluşuma start verilmesidir. Şu an bu partilerin yöneticileri bunu istemeselerde, bunu sizler yapacaksınız, hep birlikte yapacağız değişime zorlayacağız. Bu oluşumun önüne set çekmeye çalışanlar ise yok olup gideceklerdir.


Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False