Sağlık Bakanlığı KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? 16 bin sağlık personeli alımı başvuruları için gözler ÖSYM'de!

Güncelleme Tarihi:

Sağlık Bakanlığı KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak 16 bin sağlık personeli alımı başvuruları için gözler ÖSYMde
Oluşturulma Tarihi: Ocak 21, 2021 20:27

Sağlık Bakanlığı 16 bin personel alımı başvuru tarihleri ÖSYM'nin yayımlayacağı KPSS tercih kılavuzuyla belli olacak. Uzman doktor, ebe, sağlık memuru, hemşire, diyetisyen, sağlık teknisyeni gibi branşlardan yapılacak olan 16 bin sağlık çalışanı alımı için başvuru işlemleri tercih kılavuzunda yer alan kadro dağılımına göre gerçekleşecek. Sağlık mezunu adayların beklediği 16 bin sağlık çalışanı alımı başvuru şartları da kılavuzda yer alacak. Gözler şimdi sağlık personeli alımı başvuru kılavuzunda. İşte, Sağlık Bakanlığı KPSS tercih kılavuzuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

Haberin Devamı

Sağlık Bakanlığı 16 bin sağlık personeli alımı adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre Sağlık Bakanlığı 8 bin 964'ü uzman doktor, 6 bin 785'i doktor, 197'si ebe, 45'i sağlık memuru, 5'i hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknisyeni alacak. ÖSYM Sağlık Bakanlığı'ndan alacağı kadro dağılımı sıralamalarını kılavuz haline getirecek ve süreç başlayacak. Ancak 16 bin sağlık çalışanı alımında başvuru kılavuzu henüz yayımlanmadı. 

16 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI NE ZAMAN?

Sağlık Bakanlığı 16 bin personel alımı başvuru tarihlerinin ilerleyen günlerde ÖSYM'nin yayımlayacağı KPSS tercih kılavuzuyla beraber açıklanması ön görülüyor.

KADRO DAĞILIMI BELLİ OLDU

Sağlık Bakanlığına 2021 yılında 16 bin yeni sözleşmeli personel kadrosu tahsis edildi.

Haberin Devamı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan karara göre, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2021 yılında uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 16 bin olarak tespit edildi.

Resmi Gazete'de yer alan karara göre, 2021 yılında 8 bin 964'ü uzman doktor, 6 bin 785'i doktor, 197'si ebe, 45'i sağlık memuru, 5'i hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknisyeni alınacak.

Sağlık Bakanlığı KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak 16 bin sağlık personeli alımı başvuruları için gözler ÖSYMde

BAŞVURU ŞARTLARI

Personel alımı başvuru şartları kılavuzla beraber açıklanacak. Geçtiğimiz dönem yapılan 12 bin sağlık personeli alımı başvuru şartları şu şekildeydi;

1. Bu kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

2. 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

Haberin Devamı

3. Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

4. Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

5. Odyolog, Perfüzyonist, Dil ve Konuşma Terapisti ile Sağlık Fizikçisi pozisyonlarını, ilgili alanda yüksek lisansı/doktorası bulunduğundan tercih etme hakkı olan adayların tercih ekranında ilgili seçeneği işaretlemeleri gerekmektedir. İlgili seçeneği işaretleyen adayların ilgili sözleşmeli pozisyonları tercih etmelerine izin verilecektir. Adayların verdikleri beyanlarının sorumluluğu kendilerine aittir. Bu alanda yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adaylar, yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir. Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adayların, yerleştirilseler dahi Sağlık Bakanlığınca atamaları yapılmayacaktır.

 

 

BAKMADAN GEÇME!