GeriGündem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sürpriz telefon! Yeni ekibin oluşturulduğunu söylemişti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sürpriz telefon! Yeni ekibin oluşturulduğunu söylemişti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Hürriyet'e yaptığı açıklamada, vatandaşları aşı yaptırmaya ikna etmek amacıyla evlere yönelik aşılama ekipleri oluşturacaklarını duyurmuştu. "Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz. Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz." ifadelerini kullanan Bakan Koca, bugün Twitter hesabından dikkat çeken bir mesaj paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı. Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi." diye konuşmuştu. 

Bakan Koca, "Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız. Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz. Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz.” ifadelerini kullanmıştı. 

Bakan Koca, sosyal medya hesabında, annesiyle telefonda görüşüp aşı olmaya ikna ettiği için kendisine "Meğer ikna ekibi Sağlık Bakanımızmış" sözleriyle teşekkür eden "İrem" kullanıcı isimli bir çocuğun paylaşımına yer verdi.

Bu paylaşımında İrem'e yanıt veren Koca, "Öncesinde sizin de katkınız az değil. Annenizin aşı olmayı kabul etmesinden hepimiz mutluyuz." ifadesini kullandı.

İrem'in paylaşımda Koca'nın, anneyle yaptığı telefon görüşmesine ilişkin video da yer aldı. Bakan Koca, görüşmede, "Özellikle ramazan döneminde bütün anaokulu ve ilkokul öğretmenlerinin aşılarını tamamlayalım istiyoruz. Çünkü devamında ilkokul ve okul öncesi dönemin eğitimini sürdürmekte ısrarlıyız. O nedenle aşı sorununu çözelim istiyoruz. Böyle de bir sorun olduğu söylenince... Yaptırmamak için sebep olmamalı. Bu sebeple sizinle görüşelim dedim, o nedenle rahatsız etmiş olduk, bu arada aşınızı da olmuş oldunuz." ifadeleriyle aşının önemini anlattı.

Anne ise aşıya karşı olmadığını ve bu aralıkta aşısını yaptırdığını aktardı.

'BİR BAKANIN ÖZVERİYLE ÇALIŞMASINI GÖRMEK MUTLULUK VERİCİ'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Covid-19 aşısı olması için ikna ettiği, anaokulu öğretmeni Nesrin Sezgin'in kızı, üniversite öğrencisi İrem Sezgin (25) DHA'ya konuştu. Sezgin, annesinin aslında aşı karşıtı olmadığını; ancak sosyal medyada okuduğu haberlerden etkilenip, tedirginlik yaşadığını söyledi. Sezgin, "Aşı sırası geldiğini görmüştüm ama kendince gerek görmüyordu. ‘Oluruz’ diyerek bir geçiştirme durumu vardı. Daha sonra teyzem araya girdi, ikna etmeye çalıştı. Ne yaptıysak ikna edemedik. Ben bir evlat olarak tedirginliğimden dolayı aşı olmasını istedim. Endişem arttığı için öyle bir paylaşımda bulundum. Bakan Koca’ya kadar ulaşabileceğini düşünmemiştim. Annemin tweet attığımdan haberi yoktu. Sağlık Bakanlığı bana ulaştıktan sonra haberi oldu. Bir vatandaş olarak aslında çok mutluyum, bu olay çok gurur verici. Bir bakanın bizim için bu kadar özveri ile çalışmasını görmek mutluluk verici. Annem aşı olduğu için içim bir nebze daha rahat. Maske, mesafe, hijyen kurallarını elden bırakmayacağız, tedbirlere devam edeceğiz; ama aşı olmasının da vicdan rahatlatıcı etkisinin olduğunu düşünüyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan sürpriz telefon Yeni ekibin oluşturulduğunu söylemişti

'SIRASI GELENİN AŞI OLMASI GEREKİYOR'

Sosyal medyadan olumlu dönüşler aldığını belirten İrem Sezgin, "Annem ve çevresinden geri dönüşler oldu. ‘Nesrin hanım siz olduysanız biz de oluruz’ gibi geri dönüşler alıyoruz. En azından kendi yakın çevremizden bu şekilde geri dönüşler almak bizi çok mutlu etti. Biz bütün büyüklerimizi aşıladık. Yaşı gelen herkes aşı oldu. Sadece annemin ‘İhtiyacı olan insanlar aşılansın’ diye bir bekleyişi vardı. Ben aşı olacağım. Şu an yüksek yaş grupları aşılanıyor. Gençlere henüz sıra gelmedi. Hepsinin birer anne- baba olduklarını düşünüyorum. Bir evlat olarak hiçbir anne- babanın geride evlatlarının taşıyamayacağı ‘keşkeler’ bırakmasını istemem. ‘Keşke aşılasaydık’ ya da ‘Keşke biraz daha ikna etmeye çalışsaydık’ gibi bir yük bırakmasınlar evlatlarına. Aşı sonuç olarak toplumsal bir sorumluluğumuz. Aşı sırası gelen aşılanmadığı zaman süreç aslında yavaşlayıp aksıyor. Bu sürecin yavaşlamasının ben kul hakkı olduğunu düşünüyorum. En azından aşı sırası gelenin aşı olması gerekiyor" diye konuştu.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan sürpriz telefon Yeni ekibin oluşturulduğunu söylemişti

EV EV GEZİP ANLATACAKLAR

İkna timleri, aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da yaptırmayanların evlerine giderek tavsiyede bulunacak. Aşılarını yaptırmayanlara neden aşı olmadıkları sorulacak. Çekincesi olanlara aşının koruyuculuğu ve önemi hakkında bilgi verilecek. Bu çalışmayla toplumda aşı yaptıranların oranının arttırılması hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan sürpriz telefon Yeni ekibin oluşturulduğunu söylemişti

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False