GeriGündem Sağduyu kazandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağduyu kazandı

Abone Olgoogle-news

Turizm merkezlerinde saat kısıtlaması kalktı

Bakan Tantan, geri adım attı. Eğlence merkezlerinin kapanış saati 04.00

Turizmde mutluluk

MÜZİKLİ tesislere saat 24.00'den sonra gürültü yasağı getirileceği açıklamasıyla tepki toplayan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın geri adım atması ve 04.00 uygulamasını savunan Turizm Bakanı Mumcu'nun söylediğini yaptırması turizm dünyasında sevinç yarattı. Turizmciler, 04.00 uyglumasının Antalya için ideal olduğu görüşünde birleşti.

Bakan Mumcu'nun ‘‘Turistik tesisler 04.00'a kadar açık kalabilir. İçişleri buna karışamaz’’ sözlerinin arkasında durduğunu belirten turizm dünyasının patronları, şimdi merakla yerel yönetimlerin alacağı kararı bekliyor. Turizm merkezlerinin belediye başkanlarının bir çoğu da Turizm Bakan Erkan Mumcu ile aynı görüşte olduklarını açıkladı.

Başkanların görüşleri

Bekir Kumbul (Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı): Temel felsefe turistin rahat etmesi olmalıdır. Ancak konutlara yakın yerlerde vatandaşı huzursuz etmemeliyiz. Biz de sadece sorunlu Kaleiçi var. 24.00'den sonra kapatırız dersek bunun uygulamamız zor olur. Gürültü kirliliğini asgariye indirmek için yollar bulmalıyız. Özellikle yaz aylarında Antalyalı gündüz değil gece geziyor. İnsanlara 24.00'den sonra, ‘‘Haydi yatağa’’ demek yanlış olur. Valilik ve alt kademe ile ortak bir karar almalıyız.

Mehmet Atay (Kepez Belediye Başkanı): Gürültü kirliliğinde turizm kenti sözüne sığınmak da yanlış. Diskoda eğlenmek kadar uyuyup dinlenmek isteyenler de var. Ortayol bulunması lazım. Belediye meclislerinde açma, kapama yetkisi olsa bile izolasyon şart. Ruhsat verilirken izolasyona dikkat edilmeli. Bir düzine insan eğlenecek diye dışardaki insanları rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok.

Süleyman Evcilmen (Muratpaşa Belediye Başkanı): Hiçbir işletmenin hiçbir şekilde gürültü ile etrafı rahatsız etmeye hakkı yok. Kaleiçi'nde gürültü mevzuatına göre izalosyon yaptırmayanlara ruhsat vermiyoruz. Ancak 24.00'de kapatmak da çözüm değil. Turizmde bir şey bekliyorsak çözüm değil. Müzik yayınlarına dayalı önlemler almak daha akılcı. Bizde saat kararı yok. Bu saat konusunda yine mülki amirin muvaffakatı gerekir.

Muhittin Böcek (Konyaaltı Belediye Başkanı): Yetki konusunda belediye meclisi olarak gerekli kararı turizmicilerin menfaati doğrultusunda alırız. Ancak İçişleri Bakanlığı'nı da gözardı edemeyiz. Kent bütünlüğü içinde ortaklaşa karar çıksın. Tesisler izolasyon yapmalı. Turistlerin eğlenmek kadar yatıp uyamak, dinlenmek istemelerini de unutmamak lazım. Vali'nin önderliğinde toplanıp bir karar almalıyız.

Hasan Sipahioğlu (Alanya Belediye Başkanı): Müzik ve gürültüyü ayırmamız gerekiyor. O işyerinde yapılan müziğin orada bulunan insanlara yönelik olması farklı, çevredeki insanlara bunun gürültü olarak ulaşması farklı. Alanya'da en geç saat 03.00'da müzik yayını bitiyor, 04.00'da da işletme kapanıyor. Turistik tesislere ait diskolarda ise sabaha kadar sürüyor.

Zeynel Şenol (Manavgat Belediye Başkanı): Dinlenmek isteyenler zaten gidecekleri yeri biliyor. Geçen yıl biz bunun sıkıntısını çektik. Türkiye turizm gelirlerinin yüzde 17'si, yatak kapasitesinin yüzde 15'i Manavgat'ta. Eğer saat 24.00 kesin olarak uygulansaydı biz de yetkilerimizi kullanarak söyleceklerimizi dile getirirdik.

Abdulkadir Uçar (Side Belediye Başkanı): Burası turistik bir bölge. İnsanlar buraya hem dinlenmek hem de eğlenmek için geliyor. Bundan önceki yıllarda biz barlar ve restoranlar için saat 02.00, diskolar için de 04.00'a kadar etrafı rahatsız etmeyecek şekilde program yapma izni veriyorduk. Bu karar bu yıl da böyle devam edecek.

Yusuf Mecek (Belek Belediye Başkanı): Belek'te iki bara geç saatlere kadar müzik yayını izni vermiştik. Sorun oldu. Şimdi düzeleceğini umuyorum. Biz bu sürenin saat en azından 02.00 ya da 03.00'a olmasını uygun görüyoruz ki esnafın yüzü gülsün. Eğer saat 24.00 konusunda bir ısrar olursa bu konudaki tepkilerimizi yetkili makamlara bildiririz.

Hasan Şeker (Kemer Belediye Başkanı): Bunun yetkisi kanunda belediye meclislerine verilmiş. Meclis bu kararı mülki amire onaylatıyor. Şu anda biz kararı onaylatmadık. Bu yüzden net bir saat veremem. Ancak alacağımız karar her iki tarafı da memnun edecek. İnsanların diskoya gitme saati 24.00. Biz de bu saati göz önünde bulundurarak uygun bir saat seçeceğiz.

Emin Erdem (Kaş Belediye Başkanı): Burada tatilini geçirmeye gelen insanların her birinin ayrı bir vakit geçirme programı olduğuna inanıyorum. Bu nedenle eğlenceye de ihtiyaçları var. Ama topluma da zarar vermeyecek şekilde olmalı. Şahsen bu saatin 03.00 olmasının uygun olacağını düşünüyorum. Bu kuralı ihlal edenler olursa yasal işlem de uygulanır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle