GeriGündem Safranbolu'da bulunan geçit heyecan yaratmıştı! Karabük Valiliği'nden açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Safranbolu'da bulunan geçit heyecan yaratmıştı! Karabük Valiliği'nden açıklama

Karabük'ün UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ilçesi Safranbolu'da keşfedilen bir gizli geçit büyük heyecan yaratmıştı. Karabük Valiliği'nden Paphlagonia Geçidi' olarak adlandırılan yer altındaki oluşumla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada oluşumun arkeolojik bir dokusunun bulunmadığını, Safranbolu Kalesi ile bir bağlantısının olmadığı belirtildi.

Karabük Valiliği, Gümüş Kanyonu’nda bulunan ve 'Paphlagonia Geçidi' olarak adlandırılan yer altındaki oluşumla ilgili yazılı açıklama yaptı. Valilik konu ile ilgili kurum kuruluş ve meslek uzmanlarından oluşan bir heyet teşkil edildiğini, alanda yapılan incelemenin ardından düzenlenen raporun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne sunulduğunu belirtti.

'Paphlagonia Geçidi' olarak adlandırılan oluşumun Safranbolu Kentsel Sit Alanı içinde yer almakla beraber kültür varlığı olarak tescilli olmadığının ifade edildiği açıklama şöyle;
"Arkeolojik bir dokusunun bulunmadığı, insan elinden çıkan herhangi bir ize rastlanılmadığı, bu oluşumun Safranbolu Kalesi ile bir bağının ya da bağlantısının olmadığı anlaşılmıştır. Basın mecralarına yansıyan haberlerde merdiven olarak belirtilen coğrafi oluşumun bulunduğu alanda herhangi bir kazı yapılmadığı, kalker bazlı kayaç yapısının suyun dirençsiz malzemeleri aşındırıp, sert kayaçları ise aşındıramamasından dolayı oluşan bir form olduğu, beşeri bir fonksiyona sahip olmadığı, bu anlamda söz konusu oluşumun 'Paphlagonia Geçidi' olarak adlandırılmasının ve tarihlendirilmesinin bilimsel verilere dayanmayan bir tanımlama olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, Karabük Valiliğince yürütülen bir proje çalışması kapsamında bulunmamaktadır."

Safranboluda bulunan geçit heyecan yaratmıştı Karabük Valiliğinden açıklama

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False