GeriGündem Saç boyamak ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç boyamak ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

Saç boyamak ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?
Abone Olgoogle-news

Saç boyamak ve epilasyon yaptırmak gibi kişisel bakımların oruç üzerinden etkisi merak konusu oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler’ sayfasında saç boyamak ve epilasyon yaptırmakla ilgili soru işaretlerine yanıt veriyor. Peki, saç boyamak ve epilasyon yaptırmak orucu bozar mı?

11 ayın sultanı Ramazan ayı geldi çattı, orucu bozan ve bozmayan durumlarla ilgili soru işaretleri yeniden araştırılmaya başlandı. Peki, orucu bozan durumlar arasında saç boyamak ve epilasyon yaptırmak var mı?

SAÇ BOYAMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz.

EPİLASYON ORUCA ENGEL OLUR MU?

Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz.

Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle