GeriGündem Sabıkalı arkadaş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabıkalı arkadaş

Abone Olgoogle-news

Antalya bu olayı konuşacak

20 trilyonluk hastaneye sabıkalı arkadaş

Bakan Durmuş'un başhekimliğe atadığı sınıf arkadaşı Dr. Çakıcı'nın, reçete şebekesiyle yargılanıp, 6 ay hapis 3 ay memuriyetten men cezası aldığı ortaya çıktı. Kararı Yargıtay da onayladı

1996'da istifa edip özel muayenehane açan Dr. Çakıcı'nın, Marmara Depremi'nden sonra, yine Bakan Durmuş'un torpiliyle Etimesgut Devlet Hastanesi'ne İç Hastalıkları Uzmanı olarak göreve getirildiği öğrenildi. 1 yılda 7 kez el değiştiren Antalya Devlet Hastanesi Başhekimliği'ne atanan Dr. Çakıcı, yaklaşık 20 trilyonluk bütçeye hükmedecek.

Şebeke suçlaması

Yolsuzlukla suçlanan Dr. Çakıcı ile birlikte yardımcısı Dr. Filiz Yalgın, hemşireler Dilek Dizangir, İlknur Topçu, Kıymet Akça, Fatma Taşkıran, Suzan Eriş, Huriye Cihan, Bahriye Açıkel ve Sevgi Bayraktar, eczacılar Meliha Işık, Mustafa Ertan Işık, Ümit Deniz, Serap Turan, Belma Keskinel, Makbule Eman, Ali Ekber Karbek ve Bahattin Cihan da yargılandı.

Hepsi mahkum oldu

16 Aralık 1993'te sonuçlanan mahkemede, eczacılar Meliha Işık, Ümit Deniz ve Serap Duran 2'şer yıl, Başhekim Çakıcı ve yardımcısı Filiz Yalgın ise 6'şar ay hapis ve 3'er ay memuriyetten men cezasına çarptırıldı. Çakıcı ile Yalgın'ın cezaları indirimle, 3'er ay hapis ve 2'şer ay 15'er gün memuriyetten men cezasına çevrildi.

Oda berbat yenilensin

BaŞhekİm Dr. Çakıcı'nın ilk icraatı ise makam odasının yenilenmesi talimatını vermek oldu. Kolkuğa oturduğu ilk saatlerde, gazetecilere, önündeki eskimiş sümeni gösteren Dr. Lütfi Çakıcı, ‘‘Dedikodu yapmayacaksanız, bu makamı yenilemek istiyorum. 15 yıllık koltukta oturamam’ dedi.

Bakanla çok çok iyi, iki arkadaşız

Bakan Durmuş ile arkadaş olduğunu ve Yalova'daki yargılanma olayını doğrulayan Başhekim Çakıcı, şunları söyledi:

Engel değildir

‘‘Böyle bir davadan yargılandığım ve ceza aldığım doğrudur. Ancak, bu durum benim göreve getirilmeme engel değil.

O dönemde diğer ceza alan arkadaşlar beni bağlamaz. Her idareci soruşturma geçirebilir, ceza alabilir. Fazla önemli değil.

Hizmet önemli

Önemli olan yapacağım hizmetlerdir. Bu göreve atanmadan önce, sınıf arkadaşım olan Bakanın onayını aldım.

Evet 20 trilyonluk rantın tek hakimi

Dr. Lütfi Çakıcı, Antalya Devlet Hastanesi'nde Döner Sermaye de dahil olmak üzere 20 trilyonluk bir bütçeye hükmedecek. Bugüne kadar trilyonluk ihaleleri ile sürekli gündemde kalan hastanede ortalık karıştı.

RANT KAVGASI KURBANLARI

ŞİMDİ KIZAKTA Hasan Doyduk, Mustafa Nalcı, Taner Bumin, Halit Çetin Önal. Bu dört isim rant kavgasının yapıldığı Antalya Devlet Hastanesi’nin dört başhekimi. Kimi ANAP, kimi DYP, kimi de DSP sempatizanı doktorlar.

TÜMÜ SUSKUN Ancak dördüde şimdi kızakta. Kimi hukuk kavgası yaptı koltuğuna döndü, kimi ‘Kavga bana göre değil’ diyerek koltuğu bırakıp gitti. Siyasi baskılar karşısında yılan bu başhekimler susmayı tercih ediyor.

Sabıkalı arkadaş

SAĞLIK Bakanı Osman Durmuş'un Antalya Devlet Hastanesi Başhekimliği'ne atadığı sınıf arkadaşı Dr. Lütfi Çakıcı'nın, 1991 yılında Yalova Devlet Hastanesi Başhekimliği döneminde bir reçete şebekesiyle beraber yargılanıp 6 ay hapis ve 3 ay memuriyetten men cezası aldığı ortaya çıktı.

Bakan torpilli Başhekim'in cezasının önce indirimlerle 3 ay hapis ve 2 ay 15 gün memuriyetten mene çevrildiği, daha sonra da ertelendiği belirlendi. 1996'da istifa edip Yalova'da özel muayenehane açan Dr. Lütfi Çakıcı'nın, Marmara Depremi'nden sonra yine Bakan Durmuş'un torpiliyle Ankara Etimesgut Devlet Hastanesi'nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak göreve başladığı öğrenildi.

Son 1 yıl içinde 7 kez el değiştiren Antalya Devlet Hastanesi Başhekimliği'ne atanan Dr. Lütfi Çakıcı, yaklaşık 20 trilyonluk bütçeye hükmedecek.

SINIF ARKADAŞI

Antalya Devlet Hastanesi'nde 1999 yılı başında başlayan Başhekimlik kavgası, Bakan Osman Durmuş'un sınıf arkadaşı Dr. Lütfi Çakıcı'yı bu göreve ataması ile farklı bir boyut kazandı. Antalya Devlet Hastanesi'nde 10 yıl Başhekimlik görevini yürüten Dr. Hasan Doyduk, geçtiğimiz yıl Ocak ayında görevden alınıp, yerine ANAP'a yakınlığı ile bilinen Dr. Mustafa Nalcı getirildi. Bir süre sonra Doyduk, mahkeme kararı ile görevine yeniden iade edildi. Ancak, aynı gün ‘‘Bu benim onur meselemdi’’ deyip emekliliğini istedi. Doyduk'un emekli olmasından sonra bu kez başhekimlik görevine Taner Bumin getirildi. Bir süre sonra da mahkeme kararıyla Mustafa Nalcı görevine döndü. Nalcı, 15 gün sonra da hastaneden bir bebek çalınması nedeniyle açılan soruşturma sonrası görevden alındı. Daha sonra ise Halit Çetin Önol başhekimlik koltuğuna vekaleten oturtuldu. Üst üste yaşanan değişikliklerin sonuncusu da Bakan Osman Durmuş'un talimatı ile gerçekleşti. Bakan Durmuş, Başhekimlik kaosu yaşanan Antalya Devlet Hastanesi'ne 1968-1974 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde aynı sınıfta eğitim gören arkadaşı Dr. Lütfi Çakıcı'yı atadı.

İLGİNÇ GEÇMİŞİ VAR

Antalya'ya gelerek görevine başlayan Dr. Lütfi Çakıcı'nın ilginç bir geçmişe sahip olduğu ortaya çıktı. 1980'de Yalova Devlet Hastanesi'nde İç Hastalıkları Uzmanı olarak göreve başlayan ve aynı hastaneye 1991 yılında Başhekim olan Dr. Çakıcı'nın, yine 1991 yılında bir reçete çetesiyle birlikte Bursa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı ortaya çıktı.

Emekli Sandığı reçetelerinde tahrifat yapılarak haksız kazanç sağlanan olayda Başhekim Dr. Lütfi Çakıcı ile birlikte yardımcısı Dr. Filiz Yalgın, hemşireler Dilek Dizangir, İlknur Topçu, Kıymet Akça, Fatma Taşkıran, Suzan Eriş, Huriye Cihan, Bahriye Açıkel ve Sevgi Bayraktar, müstahdem Tahir Akyüz, eczacılar Meliha Işık, Mustafa Ertan Işık, Ümit Deniz, Serap Turan, Belma Keskinel, Makbule Eman, Ali Ekber Karbek ve Bahattin Cihan yargılanmıştı. 16 Aralık 1993'te sonuçlanan mahkemede, eczacılar Meliha Işık, Ümit Deniz ve Serap Duran 2'şer yıl ağır hapis cezasına çarptırılırken, Başhekim Çakıcı ve yardımcısı Filiz Yalgın ise 6'şar ay hapis ve 3'er ay memuriyetten men cezasına çarptırıldı.

Çakıcı ile Yalgın'ın cezaları yapılan indirimle 3'er ay hapis ve 2'şer ay 15'er gün memuriyetten men cezasına çevrildı, bu cezalar da ertelendi. Mahkemenin verdiği bu karar, Yargıtay 6'ncı Ceza Dairesi'nin 94/10654 esas numaralı kararı ile 3 Şubat 1995'te onaylandı.

İSTİFA ETTİ

İki çocuk babası Dr. Lütfi Çakıcı, bu olaylardan sonra 1996 yılında Adapazarı Devlet Hastanesi'ne doktor olarak tayin edildi. Bu görevine başlamak istemeyen Çakıcı, 6 ay ücretsiz izin kullandıktan sonra istifa ederek Yalova'da özel muayenehane açtı. 2.5 yıl kendi muayenehanesinde çalışan Çakıcı, 17 Ağustos Marmara Depremi'nden hemen sonra Bakan Osman Durmuş'un isteğiyle yeniden memuriyete döndü ve Ankara Etimesgut Devlet Hastanesi'ne İç Hastalıkları Uzmanı olarak atandı. Burada 6 ay görev yapan Dr. Lütfi Çakıcı, sınıf arkadaşı Bakan Durmuş'un talimatıyla bu kez Antalya Devlet Hastanesi'ne Başhekim oldu.

20 TRİLYONUN HAKİMİ

Önceki gün Antalya'ya gelip yeni görevine başlayan Dr. Lütfi Çakıcı, Antalya Devlet Hastanesi'nde Döner Sermaye de dahil olmak üzere 20 trilyonluk bir bütçeye hükmedecek. Bugüne kadar trilyonluk ihaleleri ile sürekli gündemde kalan ve büyük tartışmalar yaşanmasına neden olan Antalya Devlet Hastanesi'ne sabıkalı bir Başhekim'in atanması şaşkınlık yarattı. Bakan Osman Durmuş ile arkadaş olduğunu ve Yalova'daki yargılanma olayını doğrulayan Başhekim Çakıcı, şunları söyledi:

‘‘Böyle bir davadan yargılandığım ve ceza aldığım doğrudur. Ancak, bu durum benim şuandaki göreve getirilmeme engel değil. O dönemde diğer ceza alan arkadaşlar beni bağlamaz. Her idareci soruşturma geçirebilir, ceza alabilir. Önemli olan benim Antalya'da yapacağım hizmetlerdir. Bu göreve atanmadan önce, sınıf arkadaşım olan Bakan Osman Durmuş beni makamına çağırdı. Bana, (Antalya'da Başhekimlik konusunda huzursuzluk var. Her parti bu göreve kendi adamını atamak istiyor. Ben buraya seni uygun gördüm. Sana güveniyorum. Beni mahçup etmeyeceğini biliyorum) dedi. Ben de onun talimatı üzerine yeni görevime başladım.’’

ODASINI YENİLETİYOR

Antalya Devlet Hastanesi'nin yeni Başhekimi Dr. Lütfi Çakıcı'nın ilk icraatı ise makam odasının yenilenmesi talimatını vermek oldu. Koltuğa oturduğu ilk saatlerde, kendisini ziyaret eden görevlilere ve gazetecilere, önündeki eskimiş sümeni gösteren Dr. Lütfi Çakıcı, ‘‘Dedikodu yapmayacaksanız, bu makamı yenilemek istiyorum. Burada 15 yıllık koltuk, masa ve sümen takımı kullanılıyor’’ diye konuştu.

False