Şaban ayı ne zaman başlıyor? Şaban ayının ilk gecesinde oruç tutulur mu?

Güncelleme Tarihi:

Şaban ayı ne zaman başlıyor Şaban ayının ilk gecesinde oruç tutulur mu
Oluşturulma Tarihi: Mart 24, 2020 22:10

Müslümanlar için mübarek olan üç ayların ilki recep ayının sonuna gelindi. Şaban ayına kısa süre kala, şaban ayının ilk gecesinde namaz kılıp oruç ibadetini idrak edecek olanlar, şaban ayının faziletlerini ve hangi ibadetlerin yapılması gerektiğini öğrenmek istiyor. Peki, Şaban ayı ne zaman başlıyor? Şaban ayının ilk gecesinde oruç tutulur mu? İşte, Diyanet bilgisine göre şaban ayı ibadetleri ile ilgili ayrıntılar.

Haberin Devamı

Şaban ayı ne zaman başlayacak? sorusu 11 ayın sultanı Ramazana sayılı günler kala gündeme geldi. Mübarek üç aylardan ikincisi olan şaban ayında ibadetlerini idrak edecek olanlar, şabanın ilk gecesi nasıl namaz kılınır sorusuna Diyanet bilgisine göre yanıt arıyor. İşte, Şaban ayı tarihi ve şaban ayının ilk gecesinde yapılması gerekenler.

ŞABAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020 yılı Şaban ayı başlangıcı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takvimine göre 25 Mart Çarşamba günü başlayacak. Berat Kandili ise 7 Nisan'da idrak edilecek.

ŞABAN AYININ İLK GECESİNDE NASIL İBADET EDİLİR?

Hz. Peygamber, bu ayı 'Ümmetimin ayı' olarak ifade etmiştir. Hz. Ayşe validemiz 'Peygamberimiz şaban ayında bazen o kadar oruç tutarlardı ki biz Peygamber şaban ayının tamamını oruçlu geçirecek zannederdik. Bazen de bu kadar tutmazlardı' derdi.

Haberin Devamı

Din adamları, bu gecelerde kaza namazları kılınabileceğini, Kur'an okunabileceğini, tövbe edilebileceğini vurgulayarak Kadir Gecesi'nin ise bu aylardan ayrı olarak Kur'an-ı Kerim'de bildirildiğine işaret ediyor. Bu aylarda, her ayın 13, 14, 15'i, ayın dolunay şekliyle olduğu günlerde oruç tutmak da Peygamberimizin sünnetleri arasındadır. Nafile ibadet olduğu için gücü yetenler oruç tutabilirler, Kur'an-ı Kerim'i daha çok okuyabilirler, çevrelerine, fakir fukarayı daha çok gözeterek yardımda bulunabilirler.

BAKMADAN GEÇME!