GeriGündem Saatler ne zaman ileri alınacak? İşte saatlerin ileri alınacağı tarih
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saatler ne zaman ileri alınacak? İşte saatlerin ileri alınacağı tarih

Saatler ne zaman ileri alınacak? İşte saatlerin ileri alınacağı tarih

Saatler ne zaman ileri alınacak? sorusunun yanıtı belli oldu. Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacı ile Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece saatler ileri alınacak. 27 Mart Pazar günü gece saat 03:00'ten itibaren yaz saatine geçmiş olacağız.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla bu yıl yaz saati uygulamasına 27 Mart Pazar günü gece saat 03:00'ten itibaren geçilecek. Yaz saati uygulaması ile saatler 1 saat ileri alınacak. Yeni uygulama ile memurların mesai saatleri de değişecek.

MEMURLARIN MESAİ SAATLERİ..

Yeni uygulama ile birlikte memurların çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi'den itibaren 08:30 - 12:00 ile 13:00 - 17:00 olarak yeniden değişecek.

İstanbul Valiliği Kış saati uygulamasından sonra memurların mesai saatlerini 08:00 - 12:00 ile 12:30 - 16:30 olarak güncellemişti.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

YSU'da ara sıra meydana gelen kaymalar başka zorlukları da beraberinde getirir. Bundan dolayı, zaman kaydetmede ve görüşmelerle yolculukların ayarlanmasında, faturalandırma, arşivcilik gibi işlerde, tıbbi cihazların ve iş makinelerinin kullanımı ile uyku düzeninde sorunlar meydana gelir. Yazılımlar genellikle bilgisayarların saatlerini otomatik olarak ayarlar. Ne var ki, bunun sınırları vardır ve özellikle YSU kuralları değiştiğinde hata olasılığı artar.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False