GeriGündem "Rusya saatler önce Erdoğan'a haber verdi" iddiasına Kremlin'den yanıt
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Rusya saatler önce Erdoğan'a haber verdi" iddiasına Kremlin'den yanıt

"Rusya saatler önce Erdoğan'a haber verdi" iddiasına Kremlin'den yanıt
Abone Olgoogle-news

Rus basınının Fars Haber Ajansı'na dayandırarak verdiği haberde, Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'nün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saldırıya giden helikopterlerin telsiz konuşmalarını yakaladığı iddia edildi. Haberde bu bilginin Erdoğan'a iletildiği ileri sürüldü.

Fars haber ajansının kaynak gösterdiği Rus diplomatların açıklamalarına göre, bölgede bulunan Rus askerlerinin bazı askeri görüşmeler tespit ettiği ve şifrelerini çözdükleri konuşmalarda, ordunun Ankara'da yönetime karşı darbe hazırlığı hakkında konuştuklarını tespit ettikleri öne sürüldü.

Görüşmeler sırasında Erdoğan'ın Marmaris'te bulunduğu otelde tutuklanması ya da öldürülmesi için askeri helikopterler gönderme emri verildiği belirtildi.

Diplomatlar, Rusya'nın bu sinyalleri nasıl tespit ettiklerini söylemeyeceklerini, ancak Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'deki Hmeymim hava üssünde bu sinyalleri yakalayacak sistemlerin olduğunu bildiklerini söylediler.

RUSYA'DAN YANIT (Nerdun Hacıoğlu / Moskova)

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Fars’ın dün akşam servis ettiği “Rusya darbeye saatler kala Ankara’yı uyardı” haberinin gerçekleri yansıtmadığını dile getirdi. Peskov, “Bende böyle bir uyarıda bulunduğumuza dair hiçbir bilgi yok. Fars haber ajansının da bu haberi yayımlarken kime dayandırdığını, bunu hangi kaynaklardan aldığını bilmiyoruz” dedi.

Peskov, kendisine yöneltilen "Türkiye'deki OHAL ilanı ile ilgili Kremlin'in düşüncesi nedir?" sorusuna ise, "Bu Türkiye'nin iç meselesi" diye cevap verdi.

False