RTÜK'ü geren 'izdivaç' pazarlığı

RTÜKü geren izdivaç pazarlığı

RTÜK toplantısına, bir kadının televizyondaki ‘izdivaç’ programında villa karşılığı pazarlık yapması damga vurdu. Toplantıda üyeler arasında kanala ceza verilip verilmemesi yönünde tartışma çıktı.

Haberin Devamı

Milliyet Gazetesi'nden Önder Yılmaz'ın haberine göre RTÜK’ün AK Parti kontenjanından seçilen üyeleri, TV’lerdeki izdivaç programları konusunda RTÜK’ün ilişkili bulunduğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la ters düştü. Arınç, TV’lerdeki izdivaç programları için “Afedersiniz kusmak istiyorum” derken, AK Parti kontenjanından gelen üyeler, izdivaç pazarlığı yapmaya çalışan bir kadının yer aldığı Flash TV’deki izdivaç programına ceza verilmemesi yönünde oy kullandı.

 

RTÜK toplantısında TV’lerdeki evlendirme programlarına ilişkin şikayetlerinden biri ele alındı. Toplantıda Flash TV'de yayınlanan 'Ne Çıkarsa Bahtıma' adlı programının 7 Temmuz tarihli bölümüyle ilgili uzman raporu gündeme alındı. Rapora göre, programa katılan bir erkek, evlenmek istediği kadının özelliklerini ''Bakire olmak, örtünmek, namaz kılmak ve ibadetlerini düzenli olarak yerine getirmek'' olarak sıraladı. Bu kişinin koşullarına sıcak bakan bir kadın da tüm bu koşulları yerine getireceğini, ancak bunların karşılığında bir evin kendi üzerine geçirilmesini şart koştu.

 

TV'de yayınlanan bu pazarlık RTÜK’ün tek kadın üyesi Hülya Alp’i şaşkına çevirdi.  Alp toplantıda, bu diyaloglar konusunda şaşkınlığını gizlemeyerek, “Bu programda bekaretin pazarlık konusu yapılması kabul edilemez. İnsanın bakire olup olmaması, milletin korunması gereken din ve ibadet gerekleriyle bağlantılandırılabilir mi? Bekaret karşılığı inanç pazarlığı olabilir mi? Bu çağdışı kabul edilemez bir durum” diyerek programa ceza verilmesini istedi. Alp’e CHP’li üye Süleyman Demirkan ile MHP’li üye Esat Çıplak da destek verdi.

 

Haberin Devamı

‘İstemeyen izlemesin’

Ancak toplantıda AK Parti kontenjanından seçilen bir üye, “Bizim kültürümüzde bekaret aranıyor. Anadolu’da hala bekaret önemli koşullardan biri. Kötü bir şey mi? Kültürümüzde var” diyerek Alp’e karşı çıktı. AK Partili üye, itirazların sürmesi üzerine “İstemeyen televizyonunu kapatsın, izlemesin” derken, CHP ve MHP’li üyeler “Bu programlar ahlak ve hukuk çerçevesinde kalmalı. RTÜK kanunuyla bağdaşmıyor” karşılığını verdiler. Yapılan oylamada AK Parti’lilerin oylarıyla Flash TV’deki izdivaç programına ceza verilmedi.

Haberle ilgili daha fazlası: