GeriGündem Romatizma ilaçlarında yeni nesil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Romatizma ilaçlarında yeni nesil

Mide kanamalarına ve oniki parmak bağırsağı ülserlerine yol açmayan koksib grubu ilaçlar romatizma tedavisinde yeni bir dönemi başlattı.

DÜNYA Sağlık Örgütü tarafından, bugüne dek kullanılan ilaçlardan ayrı bir kategoride değerlendirilen ‘koksib’ grubu ilaçların, romatizmal hastalıklar ve artrit tedavisinde yeni bir çığır açtığı kabul ediliyor. Yeni grup ilaçlar, mevcut steroid olmayan ilaçların aksine, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerine ve kanamalarına yol açmıyorlar ya da çok düşük oranlarda görülüyor. Merck Sharp&Dohme ilaç firmasının ‘rofekoksib’ etken maddeli ilacı Türkiye'de bulunuyor. Pfizer firmasının ürettiği aynı etki mekanizmasına sahip ancak molekülü farklı olan ‘selekoksib’ ise en geç Nisan başına kadar satışa sunulacak.

Kilit enzim

Vücudun belirli yerlerindeki COX adı verilen enzimin aslında iki türünün (izoform) bulunduğunun anlaşılmasıyla çalışmalar bu yönde yoğunlaştı. COX-1'in, vücutta dokularda yapısal olarak bulunan, midenin ve belirli fonksiyonların korunmasına faydalı olan iyi huylu bir enzim olduğu belirlendi. COX-2'nin ise kötü huylu, ilhitap ile ağrının olduğu bölgelerde bulunduğu görüldü. Araştırmalar, iyi huylu COX-1'i koruyacak, kötü huylu COX-2'yi ise baskılayacak ilaç üretimine yöneldi. Çünkü COX-1 korunursa, mide ve oniki parmak bağırsakları ülserleri ve kanamaları oluşmayacaktı. Sonunda COX-2'yi tamamen baskılayan ilaçların üretimi başarıldı. Pfizer firması ‘selekokbib’ için 31 Aralık 1998'de, Merck Sharp&Dohme ise ‘rofekoksib’ için 6 ay sonra ABD'de FDA kurumundan onay aldı. Refokoksib'in ‘‘osteo artrit ve akut ağrı’larda, selekoksibin ise ‘osteo artrit ve romatoid artrit’ de kullanılması ruhsatlandı. Refokoksib etken maddeli olanı günde tek doz, selekoksib ise ostreoartritde günde tek, romatoid artritde de günde 2 doz alınıyor.

Merck Sharp & Dohme Firması Merck Laboratuvarları Bağışıklık Sistemi ve Akciğer Hastalıkları Direktörü Dr. Elliot Ehrich, eski jenerasyon romatizmal ilaçların mide ülserleri ve kanamaları gibi ciddi yan etkileri görüldüğünü belirterek, ‘‘Aslında bu hafif bir yan etki değil. Özellikle yaşlılarda ve bu ilaçları uzun süre kullananlarda ortaya çıkıyor. İlaçları alanların yüzde 1-2'sinde rastlanıyor. ABD'de her yıl 10 bin kişi bunların yan etkileri bağlı yaşamlarını yitiriyor. Türkiye'de yılda 1-2 bin kişinin aynı nedenle yaşamını yitirdiğini düşünüyoruz’’ dedi.

ESKİ İLAÇLAR ÜLSER YAPIYOR

Antiromatizmal ilaçlar (eski tip-steroid olmayanlar), helicobacter pylori'den sonra peptik ülsere yol açan etkenler arasında ikinci sırada yer alıyor. Antiromatizmal ilaçlar, ülser ve kanamaya yol açtığı gibi ağrıyı da proveke eder. Kanaması veya delinmesi halinde özellikle yaşlılarda ölüme yol açabilir. 75 yaşın üzerinde bunlar ortaya çıkarsa, yüzde 50 oranında ölümle sonuçlanabilir.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False