GeriGündem Roma'da Prof. Dr. Ortaylı 'ya ödül
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roma'da Prof. Dr. Ortaylı 'ya ödül

İtalya'da Lazio bölge yönetiminin bu yıl başlattığı ve her yıl devam etmesi öngörülen Akdeniz Festivalinde, "Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio" ödülleri, dün gece Roma'da düzenlenen görkemli törenle sahiplerine iletildi.

Akdeniz ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan etkinlik çerçevesinde sekiz alanda ödül dağıtıldı.
Ödüllerin sahipleri, Lazio Bölge Başkanı Pietro Marazzo başkanlığındaki 22 kişilik uluslararası jüri tarafından belirlendi.

"Toplumsal ve kültürel tarih" alanındaki ödülün sahibi, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu.
Ödül töreni, Roma'da şehrin göbeğinde yer alan Venedik Meydanına bakan, Vittoriano Anıtının terasında yapıldı. Jürinin, toplumsal ve kültürel tarih alanındaki ödüle Prof. Ortaylı'yı layık görmesinin gerekçesi şöyle açıklandı:

"Akdeniz kültürüne yaptığı büyük katkılar, Osmanlı İmparatorluğu tarihi araştırıcısı olarak müthiş bir kapasiteye sahip oluşu, dünyanın en saygın üniversitelerinde yorulmaksızın verdiği derslerle Akdeniz kültürü bilgisinin yaygınlaşmasını sağlaması hasebiyle; ayrıca dünyanın en önemli müzelerinden Topkapı Sarayı Müzesinin başkanı olması nedeniyle, toplumsal ve kültürel tarih alanındaki ödülün Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya verilmesi uygun görülmüştür."
İlber Ortaylı, ödülü almak için sahneye çıktığı sırada, terası dolduran izleyicilere ve konuklara hitaben bir konuşma yaptı.

İtalyanca yaptığı konuşmada, Roma İmparatorluğunun kültürel etkilerine değinen Prof. Ortaylı, konuşmasının başında, "Bayanlar, baylar, saygı değer misafirler... Roma Uygarlığı, Avrupa, Asya ve Afrika'ya yayılmış durumdaydı. Karadeniz kıyılarından Cebelitarık'a kadar hepimiz Akdenizliyiz, yani Romalıyız" dediği an, konukların bir bölümü konuşmayı alkışlarla kesti.

Ortaylı, alkışlar sonrasında sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arrigo Ruiz'in de dediği gibi hepimiz Roma İmparatorluğu'nun mirasçılarıyız: 'İstesek de istemesek de, bilsek de bilmesek de hepimiz Romalıyız.' Coğrafyamız, bizleri birleştirmektedir. Yetişmiş halkımız, sanayi ve sanattaki kapasite ve becerilerimiz, bizi hep öncü kılmaktadır. Aslında hepimiz bu bölgedeki barışı düşünmeliyiz. Bunu düşündüğümüzde, en doğru şeyi düşündüğümüz içindir ki herkes tarafından kabul görmekteyiz. Akdeniz dünyası için Lazio bölgesi tarafından şahsıma verilen bu ödülü almaktan onur duyuyor, hepinize saygılar sunuyorum."

Törende dağıtılan diğer ödüllerin dalları ve sahipleri ise şunlar:

Hırvatistan'dan Dejan Plasviç (bilimsel araştırma), İspanya'dan Lucia Extebarria (edebiyat), Malta'dan Piskopos Victor Grech (sosyal hizmet), Arnavutluk'tan Dhimitri Anagnosti (audiovizyon), Bosna'dan Tomislav Grizelj (ekonomi), Fransa'dan Bernard Kouchner (halklar arası barış ve kardeşlik), Mısır'dan Faruk Hüsni (sanat).

"ROMANİSTA"

Öte yandan Prof. Ortaylı'nın ödülü alırken yaptığı konuşma, izleyicilerden büyük alkış aldığı gibi, futbolla ilgili esprilere de yol açtı. Bu, Ortaylı'nın konuşmasında Roma İmparatorluğunu kastederek "Romalıyız" derken, İtalyancada "romanista" kelimesini kullanmasından kaynaklandı.

Zira "Romanista" kelimesi, İtalyancada her ne kadar "Roma İmparatorluğunun mensubu" türünden bir anlam içerse de bugünün İtalyancasında daha ziyade, "AS Roma futbol takımının taraftarı" anlamında kullanılıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False