GeriGündem Remdesivir nedir? Remdesivir ilacı corona virüsü (koronavirüs) tedavisi konusunda etkili midir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Remdesivir nedir? Remdesivir ilacı corona virüsü (koronavirüs) tedavisi konusunda etkili midir?

Remdesivir nedir? Remdesivir ilacı corona virüsü (koronavirüs) tedavisi konusunda etkili midir?
Abone Olgoogle-news

Corona virüsü mücadelesi sürerken, ABD Başkanı Donald Trump "Remdesivir" adlı antiviral ilaca acil durum onayı verdiğini açıkladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgınında ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) ürettiği Remdesivir adlı ilacın koronavirüs üzerinde etki edip etmeyeceğini araştıranlar gündeme gelen haberin ardından 'Remdesivir nedir?' sorusuna da yanıt arıyor. Peki, Remdesivir ilacı corona virüsü tedavisi konusunda etkili midir? İşte, Remdesivir ilacının corona virüs üzerindeki etkileri hakkında ayrıntılı bilgiler...

Corona virüsü mücadelesinde tüm dünyanın gözü kulağı corona virüs ilacıyla ilgili olumlu haberlere çevrildi. Birçok ülkeden korona virüs aşı ve ilaç çalışmalarıyla ilgili haberler gelirken, ABD Başkanı Donald Trump, corona virüs tedavisi için üretilen "Remdesivir" adlı antiviral ilaca onay verdiğini açıkladı. Peki, Remdesivir ilacı corona virüste etkili mi? Remdesivir nedir? İşte, merak edilenler...

REMDESİVİR NEDİR?

Remdesivir, nükleotid analogları sınıfına ait yeni bir antiviral ilaçtır. Gilead Sciences tarafından Ebola virüsü hastalığı ile Marburg virüsü enfeksiyon tedavisi için geliştirilmiş ilacın daha sonra aralarında respiratuvar sinsitiyal virüsü, Junin virüsü, Lassa ateşi virüsü, Nipah virüsü, Hendra virüsü ve koronavirüslerin de (MERS ve SARS virüsleri dahil) yer aldığı diğer tek sarmallı RNA virüslerine karşı antivirütik aktivite gösterebildikleri bulunmuştur.

Remdesivir ilacı SARS-CoV-2 ile Nipah ve Hendra virüs enfeksiyonlarında kullanımı için araştırma altındadır. Diğer koronavirüs enfeksiyonlarına karşı başarı göstermiş oldğundan ötürü Gilead, SARS-CoV-2 enfeksiyonlarına karşı Amerika'da doktorlara ilacı sunmakta, Çin'e ise şiddetli semptomları olan veya olmayan enfekte bireylerin tedavisinde ilacın etkinliğini araştıran çalışmaların yürütülmesi için maddeyi sağlamaktadır.

REMDESİVİR CORONA VİRÜSÜNDE ETKİLİ Mİ?

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, Remdesivir adlı anti-viral ilacın Covid-19 tedavisinde "net bir etkisi" olduğunu söyledi. Daha önce Çin'de aynı ilaç üzerinde yapılan bir araştırmada, söz konusu ilacın "önemli bir klinik yarar sağlamadığı" sonucuna varılmıştı.

Ancak Fauci'ye göre ABD'de yapılan bir başka araştırmada ilacın olumlu etkileri görüldü. Remdesivir'in üreticisi Gilead Sciences adlı şirketin, ilacın ilk hedeflerine ulaştığını açıklamasından sonra konuşan Fauci, ilacın koronavirüsü engellediğini söyledi.

Fauci "Veriler Remdesiviri'n iyileşme süresi üzerinde net, önemli ve olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor" dedi ve bunun "bir ilacın virüsü engelleyebildiğini kanıtladığını" söyledi. Fauci'nin başkanlığını yaptığı enstitünün sonuçların bir özetini yakında yayımlaması bekleniyor.

İlacın etkinliğini bu aşamada ölçmek mümkün değil, ancak ABD'deki araştırma bir ilacın Covid-19'a karşı sonuç verebildiğini gösteren ilk çalışma oldu. Fauci, yeterince denek bulunamadığı için erken son verilen Çin'deki araştırmanın ise "yeterli bir çalışma olmadığını" söyledi. ABD'deki çalışma, Remdevisir üzerine yapılan en geniş katılımlı araştırmaydı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle