GeriGündem Regaip Kandili’nde ne oldu? İşte Regaip Kandili’nin fazileti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Regaip Kandili’nde ne oldu? İşte Regaip Kandili’nin fazileti

Regaip Kandili’nde ne oldu? İşte Regaip Kandili’nin fazileti
Abone Olgoogle-news

Regaib Kandili’nin fazileti, bu mübarek günün gelmesi ile beraber merak ediliyor. Regaip Kandili bu yıl 18 Şubat tarihinde idrak ediliyor. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde, ‘Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.’ buyurmuştur.

Regaip Kandili 2021 yılında 18 Şubat tarihinde idrak ediliyor. Regaip Kandili’nde ne olduğu ve fazileti ile ilgili bilgiler araştırılıyor. İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilecek olan Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu hem recep ayında bulunması hem de cuma gecesi oluşudur. İşte Regaip Kandili fazileti hakkında bilgiler

REGAİP KANDİLİ’NDE NE OLMUŞTUR?

Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu hem Recep ayında bulunması hem de cuma gecesi oluşudur. Terim olarak Regâib, Türkçe’de kandil dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandilindeki “Regâip” kelimesi, Arapça bir kelime olan "re-ğa-be" kökünden gelmektedir. Regâib kelimesi Kur'an'da “Regaib” şeklinde geçmemektedir. Ancak "reğabe"den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur'ân'da sekiz yerde geçmekte ve "reğabe"nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadır.

Regaip Kandili’nde ne oldu İşte Regaip Kandili’nin fazileti

REGAİP GECESİNİN FAZİLETİ NEDİR?

Peygamber Efendimiz ‘Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.’ Bu sebeple Müslümanlar bu geceyi hep ihya etmişlerdir. Hadislerin sıhhati tartışmalı olmakla beraber rivayetlerden anlaşıldığına göre Resul-i Ekrem (sav)’in recep ayına ayrı bir değer verdiği anlaşılmaktadır.

False