Referandum sonucu : Dönme baskana hayır

Almanya'da kadın olmak isteyen bir belediye başkanı, oturduğu ilçenin halkı tarafından referandumla görevinden alındı.

İki yıl önce eski Doğu Almanya'nın Saksonya Anhalt Eyaleti'nin küçük, şirin Quellendorf İlçesi'nde belediye başkanı seçilen Norbert Lindner, kadınsı davranışlar sergilemeye ve değişmeye başlayınca, çevresinde şaşkınlık yarattı. Belediye başkanı, bu değişim yetmiyormuş gibi geçen yaz da kadın kıyafetleriyle ilçe halkının karşısına çıktı. Bununla da yetinmeyen Lindner, artık adının Michaela olduğunu da ilan etti.

Kadın gibi giyindi

Çarşıda pazarda kadın kılığında gezen, makamında kabulleri kadın kılığında yapan Lindner'in bu durumu, muhafazakâr kasaba halkı arasında tepkilere neden oldu. İlk ciddi tepki, Lindner'in eşinden geldi. Bu duruma daha fazla dayanamayan Bayan Lindner, iki çocuğunu aldığı gibi evini terk etti. Ancak eşinin kendisini terketmesi de çılgın belediye başkanını frenleyemedi. Üstelik başkan, ameliyatla kadın olacağını resmen açıkladı.

Halk istemedi

Açıklamayla birlikte toplanan Belediye Meclisi, gelişmelerin kontrolden çıktığını, mevcut durumun pek sağlıklı olmadığını belirterek, Lindner'in durumunun halk oyuna sunulmasına karar verdi. Oylama için 874 seçmen haftasonunda sandık başına gitti. 717 geçerli oydan 482'si, transseksüel olmak isteyen başkanın görevine son verilmesini istedi. Böylece Lindner, görevi bırakmak zorunda kaldı.

Almanya'yı terk edecek

İlçe halkının aldığı karar doğrultusunda önce Quellendorf'u, daha sonra da Almanya'yı terkedeceğini açıklayan eşcinsel başkan, ‘‘Bu karar, Almanya'daki eşcinseller için büyük önem taşıyor. Toplumda bizim gibilere yer yok’’ diye sitem etti. Eşcinsel belediye başkanı 1996 yılında yapılan seçimde Demokratik Sosyalizm Partisi'nden aday olmuş ve seçilmişti. Kadın olmak isteyen başkan, iki çocuk babası.Haberle ilgili daha fazlası: