GeriGündem Rauf Denktaş hayatını kaybetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rauf Denktaş hayatını kaybetti

Rauf Denktaş hayatını kaybetti
refid:19680360-spot ilişkili resim dosyası

KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 88 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesinde vefatı, oğlu Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün de katıldığı basın toplantısında hastane başhekimi Dr. Sevim Erkmen tarafından açıklandı.

Denktaş'ın 24 Mayıs'dan itibaren yaşadığı sağlık sürecinden söz eden  Erkmen, “Yoğun ve başarılı bir tedavi süreci, kurucu cumhurbaşkanımızı, önceden varolan kalp-akciğer sorunu ve ileri yaşın da etkisiyle ancak 8 ay yaşatabilmiş, maalesef bu akşam saat 22.00 itibariyla Hak'kın rahmetine kavuşmuştur. YDÜ ailesi olarak kendilerine Allah'dan rahmet, yaslı ailesine sabırlar diliyoruz. Tüm ulusumuzun ve Türk dünyasının başı sağolsun” dedi.

KIBRISLI TÜRKLERİN DAVASINA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

DOKTORLARI DENKTAŞ'IN ÖLÜM HABERİNİ BÖYLE VERDİ / WEB TV 

RAUF DENKTAŞ HAYALLERİNİ BÖYLE ANLATMIŞTI / WEB TV

KKTC CUMHURBAŞKANI EROĞLU: “BABA DENKTAŞ’I ONUN YAPTIKLARINI UNUTMAYACAĞIZ”

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise yaptığı açıklamada, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümüyle bir tarihin göçtüğünü, Kıbrıs Türkünün "Baba Denktaş"ı ve onun yaptıklarını unutmayacağını söyledi.

İŞTE CUMHURBAŞKANI EROĞLU'NUN O AÇIKLAMALARI / WEB TV

DENKTAŞ'IN OĞLUNDAN İLK AÇIKLAMA / WEB TV

SERDAR DEKTAŞ: “BİR DEVLET KURDU CEMAATTAN HALK KURDU”

Rauf Denktaş'ın ölümünün açıklandığı basın toplantısında konuşan Serdar Denktaş, “Mücadeleci bir ruhu vardı kavgadan hiç korkmadı” ifadesini kullanarak, babasının 8 ayı aşkın bir süre çok ağır hastalıklarla mücadele ettiğini ve bu kez zayıf düştüğünü belirtti. Büyük üzüntü duyduklarını, tesellilerinin ise Denktaş'ın daha önce kaybettiği üç evladıyla kucaklaşması olduğunu vurgulayan Serdar Denktaş, şöyle konuştu:

“Zayıf düştü çünkü Allah'ın takdiri artık onu yanına almaktı. Şimdi o mücadeleci insan Allah'ına kavuşmuştur, tesellimiz budur. Kıbrıs Türkünü,
Anadolu insanını öksüz bıraktı ama tesellimiz bu toprakları vatan yapan şehit mehmetçik ve mücahitlerle şimdi buluşmuştur ve bizleri izlemektedir. Onu çok özleyeceğiz, onunla hep gurur duyacağız. Biz ailesi olarak bu acıyı ona layık bir mağrurluk içerisinde, ona layık bir sabır içerisinde atlatmaya çalışacağız ama bu acı kolay kolay atlatılmaz.

Kıbrıs Türkünün, Anadolu'nun, tüm Türklük dünyasının başı sağolsun. Allah rahmet eylesin. Ama kulağına fısıldadığım her söz, şu hastalık döneminde
konuştuğumuz her şey benim önümdeki meşale olacaktır. Burada tüm dünyanın huzurunda bir kez daha bu sözü tekrarlıyorum. Bir devlet kurmuştur, cemaatten halk noktasına taşımıştır. Bu devletin güçlü bir devlet, bu devletin Anadolu'daki kardeşleri ile güçlü bir bağ oluşturması, bu devletin insanının başının dik yürümesi hususunda dilediği, istediği şekilde yolunda yürümeye devam edeceğiz.”

Serdar Denktaş, YDÜ Hastanesine, kendilerini bu süreçte hiç yalnız bırakmayan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, KKTC'nin cumhurbaşkanlarına, hükümetine, halka, basına ve dua eden herkese teşekkür etti.

KKTC BAŞBAKANI DENKTAŞ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI / WEB TV

DENKTAŞ SALI GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

KKTC Bakanlar Kurulu, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının ardından yapılacakları görüşmek üzere yarın toplanacak.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rauf Denktaş'ın oğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın da katılacağı toplantı saat 11.00'de başlayacak.

Kurucu cumhurbaşkanı Denktaş 17 Ocak Salı günü devlet töreni ile defnedilecek. KKTC Bakanlar Kurulu yarın toplanarak ulusal yas kararı alacak.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Gül ile Türkiye'den diğer yetkililerinin de katılması bekleniyor.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun yarın, Kıbrıs müzakereleri konusunda Halk Konseyi ile gerçekleştireceği bilgilendirme toplantısının yapılmayacağı duyuruldu.

HASTANEYE ZİYARETÇİ AKINI

Rauf Denktaş'ın vefatı, KKTC'de ülkede büyük üzüntü yarattı. Denktaş'ın, tedavi görürken bu akşam saat 22.00'de hayatını kaybettiği Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi, acı haberin duyulmasının ardından adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

Denktaş'ın yakınlarına başsağlığı dilemek için hastaneye gelen bazı siyasiler ve eski mesai arkadaşları, canlı yayın yapan birçok televizyon kanalına da duygularını ifade ediyor.

DİYALİZ MAKİNESİNE BAĞLANMIŞTI

Organ yetmezliğinden dolayı uyutulan Rauf Denktaş, bu sabah solunum cihazına, öğleden sonra da diyaliz makinesine bağlanmıştı. 88 yaşındaki Denktaş, 24 Mayıs 2011’de pıhtı atması sonucu beyin ana damarında tıkanıklık olunca YDÜ Hastanesi’nde ameliyat edilmiş, ardından Ankara’da GATA’da ve yine YDÜ Hastanesi’nde birer kez daha ameliyata alınmıştı.  Yaklaşık 7 aylık sağlık sorunlarının ardından 15 Aralık 2011’de evinden çıkarak Lefkoşa’da gezinti yapan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, son olarak 9 Ocak’ta  vücudunda meydana gelen su kaybına bağlı yorgunluk belirtileri nedeniyle tekrar Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

RAUF DENKTAŞ HAYATINI KAYBETTİ / WEB TV

RAUF DENKTAŞ HASTANEYE BÖYLE GETİRİLMİŞTİ / WEB TV 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False