Raporları sahte çıktı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ağustos 19, 1998 00:00

‘Fırıldak Kubi’ adı takılan Kubilay Uygun, sağlık sorunları gerekçesiyle 2 kez 20'şer günlük rapor alarak devamsızlığını örtmek istemişti. Uygun'un raporlu olduğu tarihlerde Marmaris'te bir kadınla gönül eğlendirdiği ortaya çıkınca sağlık raporları incelemeye alınmıştı.

TBMM'nin transfer rekortmeni Afyon Milletvekili Kubilay Uygun'un sağlık raporları, son teknik kurul niteliği taşıyan ‘Referans Hastane’ Ankara Numune Hastanesi tarafından da ‘sahte’ bulundu ve onaylanmadı.

Uygun, 2 Haziran 1998'de, İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Dr. Fahri Sarıoğlu ve 13 Temmuz 1998'de Edremit SSK Hastanesi Başhekimi Dr. Ayhan Bayoğlu'dan aldığı 20'şer günlük iki sağlık raporunu onay için TBMM Başkanlığı'na göndermişti. TBMM Uygun'un raporlarını, ‘Referans Hastanesi’ olan ve Türkiye'deki tüm sağlık birimlerinin üzerinde bulunan Ankara Numune Hastanesi'ne gönderdi. Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu Uygun'a verilen raporları inceleyerek, 5 Ağustos'da şu karara vardı:

‘‘İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi raporu incelendiğinde, fizik muayene bulguları eksikliği ve yetersizliği, tanıyı destekleyici laboratuvar ve tetkiklerin yapılmamış olması nedeniyle, Edremit SSK Hastanesi'nden alınan raporun ise heyet raporu olması gerektiğinden ve laboratuvar incelemeleri yapılıp yapılmadığı bilinmediğinden, raporları onaylamanın mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır.’’

Uygun'un milletvekilliğinden edebilecek süreç şöyle işleyecek:

Uygun'a ait sağlık raporları ve Meclis'ten atılma talebi, Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'na gönderilecek. Bu komisyon konuyu inceleyerek rapor hazırlayacak.

Anayasa-Adalet Komisyonu raporu TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Yapılacak oylama sonucunda 276 milletvekili kabul oyu verirse, Uygun'un milletvekilliği düşecek. Bu rakam yakalanamazsa, Uygun kurtulacak.

Haberin Devamı


Haberle ilgili daha fazlası: