GeriGündem Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi tarihte 2020?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi tarihte 2020?

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi tarihte 2020?

Üç aylar devam ederken, Ramazan ayının ne zaman başlayacağı tüm İslam alemi tarafından araştırılmaya başlandı. Müslümanlar'ın ibadetlerini idrak edip dini vazifelerini gerçekleştirecekleri 11 ayın sultanı Ramazan'ın tarihini, Diyanet 2020 takviminde yer alan bilgilere göre öğrenmek isteyenler, Ramazan ne zaman başlıyor? sorusunun yanıtını sorguluyor. Peki, İlk oruç hangi tarihte 2020? İşte 2020 Ramazan ayı tarihi...

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? sorusu şaban ayının ilk günleriyle beraber en fazla yanıtı araştırılan konulardan oldu. Müslümanların oruç ibadetlerini idrak edeceği bu mübarek ayda, ilk oruca ne zaman kalkılacağı, son günlerde yoğunlukla sorgulanan konulardan. İşte, 'Orucun ilk günü ne zaman?' sorusuna yanıt arayanlar için 2020 Ramazan ayı takvimi.

2020 RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2020 yılında 24 Nisan'da başlayacak ve 23 Mayıs'da son bulacak. 24 Mayıs'ta ise ramazan bayramının birinci günü idrak edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 19 Mayıs 2020'de idrak edilecek.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Bu kıymetli zaman dilimini ibadet ve iyiliklerle değerlendiren mümin ebedi mutluluğun kapısını açar. Cehennemden kurtuluş beratını alarak zaman ve mekân cennetine doğru yol alır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

3 Aylar’ı uğurladığımız Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır.

Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete ve mutluluğa ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False