GeriGündem PYBS 2014 Sınav Sonuçları Açıklandı! - 2014 MEB PYBS Burs Kontenjanları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PYBS 2014 Sınav Sonuçları Açıklandı! - 2014 MEB PYBS Burs Kontenjanları

PYBS 2014 Sınav Sonuçları Açıklandı! - 2014 MEB PYBS Burs Kontenjanları
refid:26885097 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

PYBS 2014 Sınav Sonuçları Öğren, PYBS Burs Sorgulama, 2014 MEB PYBS Burs Kontenjanları, PYBS 5. Sınıf , 6. Sınıf , 7. Sınıf, 8. Sınıf, 9. Sınıf, 10. Sınıf, 11. Sınıf Sınav Sonuçları, PYBS Sınav Sonucunuzu TC Kimlik Numaranızla Öğren, PYBS Nedir? PYBS İçin Kaç Puan Gerekli? PYBS Sonuçları ve tüm soruların cevapları hurriyet.com.tr'de

PYBS 2014 Sınav Sonuçları Açıklandı! - 2014 MEB PYBS Burs Kontenjanları
PYBS 2014 Sınav Sonuçları Öğren, PYBS Burs Sorgulama, 2014 MEB PYBS Burs Kontenjanları, PYBS 5. Sınıf , 6. Sınıf , 7. Sınıf, 8. Sınıf, 9. Sınıf, 10. Sınıf, 11. Sınıf Sınav Sonuçları, PYBS Sınav Sonucunuzu TC Kimlik Numaranızla Öğren, PYBS Nedir? PYBS İçin Kaç Puan Gerekli? PYBS Sonuçları ve tüm soruların cevapları hurriyet.com.tr'de

22 Haziran tarihinde PYBS soruları ve cevaplarını MEB'in sitesinde yayınlandı. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav Sonuçları Açıklandı. Toplam 852 bin 701 kişinin girdiği PYBS Sonuçları Açıklandı. Sonuçlar haberimizin devamında...

PYBS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ


PYBS’nin 857’si yurt içi, 1’i yurt dışı olmak üzere toplam 858 sınav merkezinde Türkiye saatiyle 14.00’de başladığı ve özel eğitim öğrencilerine verilen 30 dakika ek süre ile birlikte saat 16.30’da sorunsuz şekilde tamamlandığı belirtilen MEB açıklamasında, şunlar yer aldı:

“PYBS'ye 5, 6, 7, 9, 10, 11’inci sınıf öğrencisi toplam 852 bin 701 aday başvuruda bulunmuştur. Sınav soruları ve cevapları, (22 Haziran) saat 17.30’dan itibaren www.meb.gov.tr adresinde yayımlandı. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıfların PYBS sonuçları ise 21 Temmuz 2014 tarihinde //www.meb.gov.tr ve //oges.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecektir. Öğrencilerimizin eğitim hayatları için önem arz eden bu sınavın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm görevlilerimize teşekkür eder; sınavın başta öğrenci, öğretmen ve velilerimiz olmak üzere eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.”

PYBS SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

PYBS BAŞVURU VE UYGULAMA E-KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ


Klavuz internette yayımlandı

Öğrenciler "PYBS Kılavuzu"na ve ilgili mevzuata, //www.meb.gov.tr ve //oges.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilecek. Sınav başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle öğrencinin e-Okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekiyor. Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanamayacak. Tutuklu ve hükümlü öğrenciler parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuramayacaklar.

Özel öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler PYBS'ye müracaat edebilecekler; ancak sınavı kazananlar MEB'e bağlı resmi okul/kurumlarında (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilecekler.

Parasız yatılılık ve bursluluk kaydını kılavuzda belirtilen kayıt süresi içerisinde yaptırmayan öğrenciler bu haklarından vazgeçmiş sayılacak. Parasız yatılılığa hak kazandığı okula süresi içinde parasız yatılı kaydını yaptırmayan öğrencilerin ilgili yönetmelik gereğince parasız yatılılıktan bursluluğa geçirilmesi mümkün olmayacak. Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs verilmeyecek.

Başvuru yapabilmek için diğer koşulların yanı sıra ailenin 2013 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2014 Mali Yılı için tespit edilen 6 bin 150 TL'yi geçmemesi şartı gerekiyor. Geliri bu rakamı geçenlerin, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç hangi kontenjan grubunda olursa olsun PYBS başvuruları kabul edilmeyecek.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı TC vatandaşı olan öğrenciler, T.C. kimlik numarasıyla, KKTC vatandaşı olan öğrenciler ise yabancılara verilen numara ile başvuru yapacaklar. Bu öğrencilerden sınavı kazananlar 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren
Türkiye'deki MEB'e bağlı resmi okul/kurumlarında (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilecekler.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sınavlarda engel durumlarına uygun hizmet alabilmeleri ve bu öğrencilerin bilgilerinin sisteme işlenmesi amacıyla; okul müdürlüğünün/velinin, bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne müracaat etmesi zorunlu olacak. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin adreslerine ilişkin bilgilere //orgm.meb.gov.tr/alt_sayfalar/kurum.asp internet adresinden ulaşılabilecek.

5, 6, 7, 9, 10 ve 11'inci sınıfların sınavı, 22 Haziran 2014 Pazar günü tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00'da merkezi sistemle aynı anda başlayıp, tek oturum olarak yapılacak. Sınavda 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olacak.

PYBS sonuçları, 21 Temmuz 2014'de açıklanacak.

PYBS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

PYBS SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

PYBS 2014 BAŞVURU KLAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Polis kolejlerinden sonra akademi de kapatılıyor

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde on binlerce kişi görevlerinden uzaklaştırıldı. Bazı emniyet mensupları ise ‘uydurma’ gerekçelerle ya açığa alındı ya da meslekten ihraç edildi. Bu adımların ardından İçişleri Bakanı efkan ala’nın talimatıyla kritik bir çalışma daha başlatıldı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, polis kolejlerinin ardından teşkilata akademik personel yetiştiren Polis Akademisi Başkanlığı’nın da kapılarına kilit vurulacak. Yapılan çalışmayla akademide eğitim gören yaklaşık 500 öğrenci, Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) bağlı herhangi bir üniversitedeki İdari Bilimler Fakültesi’ne gönderilecek. Yapılacak kanuni değişiklikle Polis Akademisi YÖK’e bağlanacak. Akademide eğitim veren yaklaşık 150 profesör, doçent, doktor ve araştırma görevlileri de YÖK’e gönderilecek. Öte yandan yönetmelikteki yeni değişiklikle Polis Koleji mezunlarına da fakülteye girişte ‘mülakat’ engeli getirildi.

Polis Akademisi'nden ayrılan tazminat ödemeyecek

Anayasa Mahkemesi, Polis Akademisi'nden ayrılanların, kendilerine yapılmış öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödeyeceğine ilişkin Polis Yüksek Öğretim Kanunu hükmünü iptal etti. Kırıkkale İdare Mahkemesi, baktığı bir davada, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu'ndaki, tazminat miktarına ilişkin hükmü Anayasa'ya aykırı bularak, iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.Yüksek Mahkeme de polis öğrencilerinden, mezun olup olmadığına bakılmaksızın mecburi hizmetle yükümlü olduğu süre içinde ilişiği kesilen ya da sağlık sebebi hariç ayrılanların, kendilerine yapılan öğretim masraflarının 'dört katını' tazminat olarak ödemek zorunda olmalarına ilişkin hükmü iptal etti.

ÖĞRENCİ VELİSİ VE OKUL MÜDÜRLÜĞÜNÜN DİKKATİNE

1.Bu kılavuz “ İlköğretim ve Ort aöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği ” ve MEB YEĞİTEK’ in “Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yöne r gesi ” hükümlerine göre hazırlanmıştır .

2.Parasız yatılılık ve bursluluk sınavına (PYBS ) başvurmuş olan öğrenc iler, bu kılavuzda yer alan hükümleri ve ilgili mevzuatta belirtilmiş olan hususları kabul etmiş sayılır.

3.Başvuru şartlarını taşımadıkları halde sınava girerek parasız yatılılık veya bursluluk hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları yapılmayacaktır.

4.PYBS sonucunda yatılılığı kazanan öğrencilerin; nakil şartlarını taşısalar bile en az bir ders yılı nakilleri yapılmaz. Öğrencilerin , tercihlerini bu durumu göz önüne alarak yapmaları gerekmektedir.

5.Tercihleri doğrultusunda bir okulu parasız yatılı olarak kazanan öğrenci bu hakkını başka okulda kullanamaz.

6.Orta öğretim kurumlarının ara sınıflarında okuyan öğrenciler, halen öğrenim gördükleri okul türü , sınıf ve alan/dal dışında başka bir okul türü, sınıf ve alan/dalı bulunmayan pansiyonlu okulu tercih edemez .

7.Okul müdürlükleri bünyesinde kurulan komisyonlar, parasız yatılılık ve burslulukla ilgili belgeleri dikkatlice inceleyeceklerdir. Başvuruları incelemeden kabul eden okul müdürlükleri ve komisyonlar hakkında yasal işlem yapılır.

8.PYBS’yi kazanan öğrencilerin parasız yatılılığa veya bursluluğa yerleştirilmeleri ile yatılı bölge ortaokulundan ( YBO ) parasız yatılı olarak mezun olan öğrencilerin sınavsız parasız yatılılığa yerleştirilmeleri için belirtilen tarihlerde başvuru ve tercih yapmasından öğrenci velisi, bilgilen dirme ve elektronik onaylamadan ise okul müdür üğü sorumludur.

9.Cinsiyetine, okul türüne ve alan/dalına uygun pansiyonu olmayan okulları tercih edip kazananlar parasız yatılılık hakkından faydalanamaz. Bu durumdaki öğrencilerin bursluluğa geçirilmeleri de mümkün değildir.

10.PYBS ’yi kazanan öğrencilerin parasız yatılılığa veya bursluluğa yerleştirilmeleri ile YBO ’dan parasız yatılı olarak mezun olan öğrencilerin sınavsız parasız yatılılığa yerleştirilmelerine ilişkin bu kılavuzda yer alan kurallar, kılavuzun yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama, yürütme ve yargı organları ile Talim ve Terbiye Kurulu Kararları gerekli kıldığı takdirde değiştirilebilir. Böyle durumlarda izlenecek yol, Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.

11.Yukarıda belirtilen hususlarda oluşabilecek herhangi bir hata durumunda YEĞİTEK sorumlu değildir.

1. GENEL AÇIKLAMALAR

Bu kılavuzda; PYBS’yi kazanan öğrencilerin parasız yatılılığa veya bursluluğa yerleştirilmeleri ve YBO’dan parasız yatılı olarak mezun olan öğrencilerin sınavsız parasız yatılılığa yerleştirilmeleri ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır

5, 6, 7, 9, 10 ve 11 ’inci sınıflara yönelik olarak PYBS, 22 Haziran 2014 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00 ’da, MEB YEĞİTEK tarafından yapılacaktır.

PYBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 ( on ) öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te yapılacaktır.

5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 ’inci sınıf ların sınav başvurusu; 1 7 - 28 Mart 201 4 tarihleri arasında yapılacaktır. Ancak, 8’inci sınıf öğrencileri ayrıca PYBS’ye katılmayacak olup sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine ibraz edeceklerdir.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak için sın ava giren öğrenciler , 06 - 15 Ağustos 2014 tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak tercihlerini yapacaklardır.

Tercih yapmayan öğrenciler bu hakların dan yararlanamazlar. 8’inci sınıf öğrencileri için ayrıca PYBS yapılmayacak olup, bu öğrencilerin ortak sınavlar dan aldığı puanlar kullanılarak parasız yatılılığa ve bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

Parasız yatılılık ve ya bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencileri, başvuru şartlarını öğrenmek üzere halen eğitim gördükleri okul müdürlüklerinden bilgi alarak, başvuru için gerekli belgeleri hazırlayacaklardır.

Tercih döneminde ise tercihlerini okul müdürlüklerinden yapacaklardır. Öğrenciler “PYBS Kılavuzu”na ve ilgili mevzuata, //www.meb.gov.tr ve //oges.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilecektir. Sınav başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle öğrencinin e-O kul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi, Meslek î AçıkÖğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanamazlar. Tutuklu ve hükümlü öğrenciler parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuramazlar. Özel öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler PYBS’ye müracaat edebilirler ; ancak sınavı kazananlar MEB’e bağlı resmî okul/kurumlarında (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) öğrenimlerine devam etmeleri halinde bu haklarından yararlanabilirler.

Parasız yatılılık ve bursluluk kaydını kılavuzda belirtile n kayıt süresi içerisinde yaptırmayan öğrenciler bu haklarından vazgeçmiş sayılır. Parasız yatılılığa hak kaz andığı okula süresi içinde parasız yatılı kaydını yaptırmayan öğrencilerin ilgili yönetmelik gereğince parasız yatılılıktan burslul uğa geçirilmesi mümkün değildir. Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs verilmez.

2. BAŞVURU ŞARTLARI

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak

b. Parasız yatılı olarak öğrenim göreceği kurumda öğrenci olmak veya mevzuatta belirlenen kayıt - kabul şartlarını taşımak.

c. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç , bulundukları sınıfta bir yıllık olmak.

d. Ortaöğretim kurumlarında , sınavın yapıldığı ders yılında okuldan tasdikname ile uzaklaştırma veya daha ağır bir ceza almamış olmak.

e. Maddî imkânlardan yoksun bulunmak (Bunun için ailenin 2013 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2014 Malî Yılı için tespit edilen 6 . 150 ,00 TL (altıbinyüzelli TL)’ yi geçmemesi gerekir. Geliri bu rakamı geçenlerin, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer al anlar hariç hangi kontenjan grubunda olursa olsun PYBS başvuruları kabul edilmeyecektir.) .

Aile gelirinin tespitinde ailenin 2013 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır. Maddî imkânlardan yoksun olduğunu belirten “İlköğretim ve Ortaöğretim Kur umlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliğinde yer alan (EK – 1) Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname”de öngörülen ve bu beyana esas olan gelirin tespitinde;

Velinin ve eşi çalışıyor ise, eşi ile birlikte bütün yıllık ge lir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimi veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak 20 13 yılına ait 12 aylık toplam gelirlerini gösteren belge,

Velinin ve eşi çalışıyor ise, eşinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardım beyannamesi, varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararının tasdikli örneği,

Aile üyelerini n T.C. kimlik numaraları beyanı eklemek suretiyle belgelendirilmesi gerekir.

f. Bursluluğu tercih etmek için;

Ortaokulların 5, 6, 7 ve 8 ’inci sınıfları ile imam hatip ortaokullarının 5 ve 6 ’ncı sınıf larında öğrenim görüyor olmak.

Ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç olmak üzere 9, 10 ve 1 1’inci sınıf larında öğrenim görüyor olmak.

g. Parasız yatılılığı tercih etmek için;

Ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç;

9, 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak.

Meslekî ve teknik or taöğretim kurumlarının 10 ve 11’inci sınıflarında okuyan öğrenciler için tercih edeceği pansiyonlu okullarda aynı sınıf seviyesinde öğrenim gördüğü meslek alanı/dalı bulunmak.

5. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekiyor 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 450,184 puan
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 311,902 puan
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 143,976 puan
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 439,906 puan

6. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 419,755
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 172,85
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 118,702
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 415,313

7. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 409,379
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 163,983
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 129,643
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 410,205

8. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 438,910
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 192,77
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 135,12
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 437,15

9. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 394,447
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 152,052
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 129,576
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 344,631

10. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 388,864
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 187,762
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjan: 138,222
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 338,206

11. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 405,668
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 205,417
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 148,879
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 352,656

2013 PYBS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıfların PYBS sonuçları 16 Temmuz 2013 tarihinde www.meb.gov.tr ve oges.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecektir.

09 Haziran 2013 Pazar günü 5, 6, 7, 9, 10,11. sınıflar Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 864.931 öğrenci katılmıştır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle