Putin'in Münih konuşması Genelkurmay'ın sitesinde

Güncelleme Tarihi:

Putinin Münih konuşması Genelkurmayın sitesinde
Oluşturulma Tarihi: Şubat 15, 2007 09:50

Genelkurmay Başkanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 43. Münih Güvenlik Konferansında yaptığı “ABD ve NATO”yu eleştiren konuşmanın tam metnini internet sitesinde yayımladı.

Haberin Devamı

Putin, 10 Şubat 2007'de yaptığı konuşmada, Soğuk Savaş sonrasında öngörülen tek kutuplu dünyayla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, “Günümüz dünyasında, tek kutuplu dünyanın kabul edilemez olmasının yanı sıra, aynı zamanda imkansız olduğu kanaatindeyim” görüşünü dile getirmişti.

Tek taraflı ve çoğu kez gayri meşru olan eylemlerin hiçbir soruna çare olmadığını vurgulayan Putin, bunların yeni insanlık trajedilerine sebep olduğunu ve yeni gerilim noktaları yarattığını kaydetmişti. Bugün, uluslararası ilişkilerde gücün -askeri gücün- neredeyse sınırsız kullanımına şahitlik edildiğini ve bu gücün dünyayı daimi çatışmalara sürüklemekte olduğuna dikkati çeken Putin, sonuç olarak, bu çatışmaların hiçbirine kapsamlı bir çözüm bulacak güce sahip olunmadığını, siyasi bir çözüm bulunmasının da imkansız hale geldiğini ifade etmişti.

Haberin Devamı

Uluslararası hukukun temel ilkelerinin her geçen gün artan bir şekilde küçümsendiğinin görüldüğüne işaret eden Putin, “Ve aslına bakılacak olursa, bağımsız yasal normlar, gittikçe bir devletin hukuk sistemine benzemektedir. Bu tek devlet, en önemlisi ve en başta ABD, her yönden ulusal sınırlarının ötesine geçmiştir. Diğer uluslara dayattığı ekonomik, siyasi, kültürel ve eğitimsel politikalar bunun kanıtıdır. Peki, bundan kim hoşnut? Kim bundan memnun kalıyor?” görüşünü savunmuştu.

Hiç kimsenin kendini emniyette hissetmemesi ve uluslararası hukukun taştan bir duvar gibi kendilerini koruyacak durumda olmaması nedeniyle bu türden bir politikanın silahlanma yarışını tetiklediğini belirten Putin, bu gücün hakimiyetinin, kaçınılmaz olarak, bazı ülkeleri kitle imha silahları edinmeye teşvik ettiğini anlatmıştı.

ASKERİ GÜCÜN KULLANIMI

Putin, askeri gücün kullanımı konusunda karar verecek tek mekanizmanın, son merci olarak, Birleşmiş Milletler Kuruluş Sözleşmesi olduğunu vurguladığı konuşmasında şunları kaydetmişti:

“BM yerine NATO ya da AB'yi koymamıza gerek yok. Ne zaman ki, BM uluslararası toplumun güçlerini gerçek anlamda birleştirir ve çeşitli ülkelerdeki olaylara gerçekten tepki gösterebilecek hale gelir ve biz uluslararası hukuku göz ardı etmeyecek duruma gelirsek, o zaman durum değişebilir. Aksi halde, şu anki durum bir çıkmaza gidecektir ve yapılan ciddi hataların sayısı katlanarak artacaktır. Buna paralel olarak, uluslararası hukukun gerek kavramsal olarak gerek normlarının uygulanması bakımından evrensel bir niteliğe kavuşması gerekmektedir.”

Haberin Devamı

Silahların azaltılmasına yönelik uluslararası yasal çerçevenin korunmasının ve buna bağlı olarak nükleer silahların azaltılması sürecine süreklilik kazandırılmasının önemine işaret eden Putin, NATO'nun genişlemesinin İttifakın kendi modernizasyonu veya Avrupa'da güvenliğin sağlanması ile hiçbir ilgisi olmadığını savunmuştu.

ABD ile 2012 yılı sonuna kadar silahların azaltılması konusunda anlaşmaya vardıklarını hatırlatan Putin, ülkesinin bu anlaşmaya sadık kalacağını, ABD'den de buna tam olarak uymasını beklediğini ifade etmişti.

Uzayda silahlanma yarışına da karşı çıkan Putin, bu tür çabaların sadece silahlanma yarışının hızlanmasına yol açacağını belirtmişti.

Haberin Devamı

Putin, ülkesinin potansiyelini bildiğini ve dünyanın daha demokratik hale getirilmesi için çaba harcayacağını kaydetmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, Putin'in konuşmasının İngilizce metninin yer aldığı konferansın internet sitesine ulaşılan linki de web sayfasına koydu.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!