Pülümür depremi, İhale Yasası'nın değişmemesi gerektiğini gösterdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ‘‘Yaşananlar İhale Yasası'nın değiştirilmemesi gerektiğini bir kez daha gösterdi’’ dedi.

CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer,önceki gün ANAP Başkanlık Divanı'nı kabulünde ilginç saptamalarda bulundu. Pülümür'e giderek, depremle ilgili incelemelerde bulunan ANAP Genel Başkanı Ali Talip Özdemir, izlenimlerini Sezer'e anlattı.

1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren İhale Yasası'yla ilgili tartışmalara katılmadığını belirten Sezer, ‘‘Depremde kamu binalarında zararın daha fazla olması, Avrupa standartlarında hazırlanan İhale Yasası'nın ne kadar önemli olduğunu ve hiçbir değişiklik yapılmaması gerektiğini bir kez daha gösterdi. Bu binaları özel şirketler yapıyor, ancak kontrolünü yapanlar, kamunun mühendisleri. Bu sisteme çeki-düzen vermek gerekir’’ dedi.

Sezer, AKP hükümetinin Kamu İhale Yasası'nda yapmak istediği değişiklik konusunda da çalışmaya başlayarak, yasayla ilgili gelişmelerle yakından ilgilenen ve yasayı savunan Türk Müşavir, Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nden rapor istedi.

Sezer'in açıklamaları ve yaptırdığı çalışmalar, yasanın yapısını bozacak yönde yapılacak değişikliklerin Köşk'ten vize almayacağı yorumlarına neden oldu.
Haberle ilgili daha fazlası: