GeriGündem Protesto ‘türbesi’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Protesto ‘türbesi’

Abone Olgoogle-news

İtalya'ya yönelik tepkiler, Ankara'daki İtalyan Büyükelçiliği'ni ‘protesto türbesi’ne çevirdi. Büyükelçilik, demir parmaklıklara asılarak yakılan İtalyan malı gravatları, iliştirilen küçük protesto mesajları, şehit resimleri, minik bayraklar ve atılan güllerle görüntü olarak da ‘türbe’ye dönüştü. Tepkilerin merkez adresi olan büyükelçiliğin duvarları, dün de sabahtan akşama kadar kesintisiz süren protestolarla inledi.

Atatürk Bulvarı'nda akan trafik gün boyu, elçiliği korna protestolarıyla çınlattı. Elçiliğin önünden geçerken durup slogan atan, korna çalan grupların tepkileri, günlük, ‘rutin’ bir eyleme dönüştü.

TEPKİ PANAYIRI

Geçen arabaların teyplerinden dışarıya sık sık 10. Yıl Marşı da yayıldı. Her yaştan, her gruptan insan elçiliğin önünü ‘tepki panayırı’na çevirirken, elçiliğin karşısı da açılan imza kampanyası için kuyrukta bekleyen vatandaşlarla doldu.

‘RENGARENG’ MOZAİK

Elçiliğin önüne gelenlerin oluşturduğu ‘renk mozaiği’nin bir köşesinde geleneksel giysileriyle protestoya katılan gaziler yer alırken, diğer tarafta manzarayı deri ceketli motorsikletliler tamamladı. Birbirinden çok farklı gruplar protesto için tek vücut oldu.

GAZİLERDEN HAVAYA ATEŞ

Büyükelçilik önüne siyah çelenk bırakan gazilerin bellerindeki silahları çekip havaya doğru ateş etmeleri, kalabalıkta bir an tedirginlik yaratırken, daha sonra silahların kurusıkı olduğu anlaşıldı.

Önceki gece de plakası kapatılmış bir BMW otomobilden inen genç bir kızın elçilik binası önünde silahla havaya ateş ettiği belirtildi.

Motorsikletli grup ise bir İtalyan motorunu benzin dökerek yaktı. Kalabalık bir grup elçilikten dışarı çıkmak isteyen Mercedes marka bir arabaya izin vermedi. Bunun üzerine içinde iki elçilik görevlisinin bulunduğu otomobil dışarı çıkamadı.

Polis, bazı yetkililer ve vatandaşlar bu manzaralar karşısında sık sık kalabalığı ‘sukunet’e çağırdı.

FP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de dün elçiliğin önündeki imza kampanyasına katıldı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle