GeriGündem Protesto gösterilerine gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Protesto gösterilerine gözaltı

Türkiye'nin pek çok yerinde cezaevlerine müdahaleyi protesto amacıyla gösteriler düzenlendi. İstanbul ve Ankara'da izinsiz gösteri yapmak isteyen tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri gözaltına alındı. Ankara'da Ziya Gökalp Caddesi araç, üst geçitler ise yaya trafiğine kapatıldı.

Ankara'da 195 gözaltı

Cezaevlerindeki müdahaleleri protesto edenlere yönelik olarak Kızılay'da yapılan uygulamalarda 195 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 10'unun savcılığa sevk edileceği öğrenildi.

Bu arada, küçük gruplar halinde Ankara sokaklarında sloganlar atangruplarla polis arasında kovalamaca yaşanırken, Ahmetler Postanesi önünde bulunan bir polis aracına, protestocular tarafından taş ve sopalarla saldırıldı.

Güvenlik güçlerinin Kızılay'da aldığı geniş güvenlik önlemleri devam ediyor.

Aralarında bazı siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu sivil toplum kuruluşlarına mensup bir grup, Kızılay Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Grup adına yazılı açıklama metnini okuyan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Kaya Güvenç, cezaevlerine yapılan müdahalelerin bir an önce durdurulmasını talep etti. Adalet Bakanlığı'nın operasyonları 'hayat kurtarma' diye nitelendirdiğini ifade eden Güvenç, şöyle konuştu:

"Adalet Bakanlığı bu operasyon ile topluma verdiği sözü çiğnemiştir. Şu an hastanelerde bulunan tutuklu ve hükümlülerle Türk Tabipleri Birliği aracılığıyla temas kurulsun. Hastane ve cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler, avukatları ve aileleri ile derhal görüştürülsün ve bilgi verilsin."

Polis, güvenlik kordonuna aldığı gruba müdahale etmezken, açıklama yapan gruba destek vermeye gelen bir başka gruptan yaklaşık 10 kişiyi gözaltına aldı.

Kızılay Meydanı'ndaki eylemciler dağılırken, meydandaki geniş güvenlik önlemleri de sürüyor.

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan TSİP Ankara İl Örgütü önünde güvenlik önlemleri alan polisin, daha önce çeşitli cezaevi protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına aldığı kişi sayısı 19'dan 52'ye yükseldi. Gözaltına alınanların 21'inin kadın olduğu öğrenildi.

Kızılay'da kimlik kontrolü ve gözaltılar sürerken, Ziya Gökalp Caddesi araç, üst geçitler ise yaya trafiğine kapatıldı.

Bu arada, Güvenpark'ta toplanan bir grup, sloganlar atarak, Ziya Gökalp Caddesi önünde bekletilen Çevik Kuvvet ekiplerine taşlarla saldırdı. Eylemciler, bir trafik polisine ait motosikleti ağır hasar verdiler. Polis müdahalesinin ardından eylemciler, dağıldılar.

İstanbul

İstanbul Adalet Sarayı önüne saat 12.30 sıralarında gelen tutuklu ve hükümlü yakınlarından oluşan 70 kişilik grup, 'cezaevlerindeki ölüm oruçlarını desteklemek ve operasyonların durdurulması için' basın açıklaması yapmak istedi.

Çevrede yoğun önlemler alınırken, polis yetkilileri, bazı avukatlarca da desteklenen gruptan hemen dağılmalarını istedi. Bu uyarının dikkate alınmaması üzerine polis, gruba müdahale etti.

Gruba destek veren avukatları Adalet Sarayı'na girmeye zorlayan polisler ile göstericiler arasında, bir süre ara sokaklarda kovalamacada yaşandı. Grubu tamamen dağıtan polis, 18 kişiyi gözaltına aldı.

Gruba müdahale eden polislere, adliye sarayının önündeki duvarın üstünde bulunan bazı kişilerce kiremit atıldığı görüldü.

Adliyede kalan ve dışarı çıkmak isteyen avukatlar ile emniyet görevlileri arasında bir süre gerginlik yaşandı. Adliye içinde, cezaevindeki operasyonların durdurulması, hükümet ve Adalet Bakanı'nın istifa etmesini içeren basın açıklamasını okuyan avukatlar, daha sonra dağıldılar.

Bu arada, İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt Yerleşkesi'nde toplanan bir grup öğrenci, cezaevlerindeki operasyonların durdurulması talebiyle basın açıklaması yapmak için yerleşke önündeki ana kapıya çıkmak istedi. Gruba müdahale eden güvenlik kuvvetleri, basın açıklamasına fırsat vermeden topluluğu dağıttı.

Şişli'nin Teşvikiye semtinde toplanan bir grup ise oturma eylemi yaparak yol kapattı. Bu grup da, polisin müdahalesiyle dağıtıldı.

Ümraniye'de 30 gözaltı

Ölüm orucu eyleminin sona erdirilmesi amacıyla müdahale edilen Ümraniye Cezaevi yakınında bekleyen tutuklu ve hükümlü yakınlarından yaklaşık 30 kişi gözlem altına alındı.

Ümraniye Cezaevi'ne giden Küçüksu Caddesi üzerinde önlem alan Çevik Kuvvet, burada toplanan ve sokak aralarında duran tutuklu ile hükümlü yakınlarından yaklaşık 30 kişiyi gözlem altına aldı. Gözlem altına alınan kişiler, iki polis minibüsüyle buradan uzaklaştırıldılar.

Bayrampaşa Cezaevi önünde gösteri yapmak isteyen 10 kişilik grup, güvenlik kuvvetlerince dağıtıldı. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı İsmetpaşa Caddesi üzerinde toplanan grup, sloganlar atarak, cezaevlerine yönelik operasyonları protesto etmeye başladı. Grubu önce caddeden uzaklaştıran polis, slogan atmayı sürdüren bu kişileri dağıttı. Grupta yer alan 3 kişi, güvenlik kuvvetlerince gözlem altına alındı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False