GeriGündem Prof. Yaşargil nihayet Türkiye’ye geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof. Yaşargil nihayet Türkiye’ye geliyor

Prof. Yaşargil nihayet Türkiye’ye geliyor
refid:8035017 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in düşü gerçek oluyor. Her fırsatta Türkiye’de çalışmak istediğini belirten ancak uygun bir ortam bulamamaktan yakınan Prof. Yaşargil, Bolu’da "Beyin Cerrahi Hastanesi"ni kuracak.

DÜNYANIN en ünlü beyin cerrahlarından birisi olan Prof. Gazi Yaşargil, yıllardır hayalini kurduğu "Beyin Cerrahi Hastanesi"ni, Bolu Abant Baysal Üniversitesi (AİBÜ) bünyesinde kuruyor. AİBÜ ile anlaşma sağlayan Prof. Yaşargil, doktorluk mesleğine başladığı günden bu yana tuttuğu arşivini de bu üniversiteye bağışlayacak. Mesleğini, "Beynin temizlik işçiliği" olarak değerlendiren Prof. Yaşargil’in, CD ve kitap haline getirilecek olan arşivi, öğrencilerin eğitimi için kullanılacak.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Kılıç, Prof. Yaşargil’den, Beyin Cerrahi Hastanesi kurulması çalışması konusunda destek aldıklarını belirterek, bir yıl içinde projeyi hayata geçirmeyi amaçladıklarını söyledi. Rektör Prof. Kılıç, Yaşargil’in, hastane projesi ile ilgili İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ile görüştüğünü, proje ile ilgili ön çalışmaların devam ettiğini söyledi. Prof. Kılıç, şöyle konuştu:

"Türkiye’de istenilen niteliklerde beyin cerrahi hastanesi bulunmuyor. Bu çalışmamızla Türkiye’deki bu eksikliği gidermeyi amaçlıyoruz. Bu hastanede rehabilitasyon merkezi de bulunacak. Prof. Yaşargil ile projemiz hakkında sürekli iletişim içindeyiz. Kendisi de ülkesine dönmenin heyecanını yaşıyor. Bolu’ya geldiği zaman Hocamıza çok iyi bir ortam hazırlayacağız. Beyin Cerrahi Hastanesi, hem Bolu, hem de Türkiye’de tıbbın gelişmesi için güzel bir adım olacak."
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle