GeriGündem Prof. Halil İnalcık'a Popüler Bilim Dergisi'nden Onur Özel Ödülü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof. Halil İnalcık'a Popüler Bilim Dergisi'nden Onur Özel Ödülü

Popüler Bilim Dergisi'nin 2006 Yılı Bilim Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Popüler Bilim Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Hulki Cevizoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Tesisleri Toplantı Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde bilim alanında gerçekleştirilen çalışmaların önemine değindi.

Türkiye'nin giderek bir magazin toplumu haline geldiğini ve bunun endişe verici olduğunu vurgulayan Cevizoğlu, bilimi kılavuz almanın Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerlemek olduğunu vurguladı.

Cevizoğlu, dağıtılan ödüllerin bu kapsamda büyük önem taşıdığını belirterek, Türkiye'nin gelecekte bilimsel çalışmalar açısından çok daha iyi bir konuma gelmesini diledi.

TOBB Başkan Vekili Faik Yavuz da dünyanın teknoloji çağını yaşadığını, ancak Türkiye'de bilimsel çalışmalara gereken önemin verilmediğini vurguladı. Bilimde gerçeğin tek olduğunu hatırlatan Yavuz, bilim adamlarının ise birçok konuda fikir birliğine varamadıklarını kaydetti. Yavuz, bilim adamlarından topluma medyatik televizyon programları yoluyla değil, bilimsel içerikli yapımlarla seslenmeleri gerektiğine işaret etti.

“HİÇ İCAT YAPMADIK”

ATO Başkanı Sinan Aygün ise büyüklerin çocuklarını “başımıza yeni icat çıkarma” diye yetiştirdiklerini hatırlatarak, “Maalesef sözlerini dinledik. Hiç icat yapmadık” dedi.

Türkiye'nin teknoloji dış ülkeden aldığını, bunun hem ekonomik bir yük hem de gelişmenin önünde engel teşkil ettiğini vurgulayan Aygün, bilim insanlarının mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Derginin bilim adamlarına olanaksızlıklar nedeniyle para ödülü veremediğini hatırlatan Aygün, gelecek yıl ödüller için sponsor bulma görevini üsteleneceğini, bu yıl ise 8 bilim adamını 1000 YTL ödül vereceklerini söyledi. TOBB Başkenvekili Yavuz da yine 8 bilim adamına birer dizüstü bilgisayar hediye edeceklerini açıkladı.

Gazeteci-yazar Tuncay Özkan da bilimin dünyaya barışa ve hoşgörüye ulaştıracağına olan inancını korumaya çalıştığını, ancak ülkelerin silahlanmaya ayırdıkları bütçelerin kendisini umutsuzluğa sürüklediğini anlattı.
Popüler Bilim Dergisi Seçici Kurul Başkanı Prof. Dr. İlhami Kiziroğlu da ödül ve değerlendirme yöntemi hakkında bilgi verdi.

İNALCIK'A ONUR ÖDÜLÜ

Gazi Üniversitesi öğretim elemanlarından oluşan topluluğun müzik dinletisi sunduğu törende açılış konuşmalarının ardından ödüller sahiplerine verildi.
Onur Özel Ödülü Sosyal Bilimler alanında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar nedeniyle ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'a verildi.
Ünlü ressam Adnan Turani'nin Güzel Sanatlar dalında Bilim Özel Ödülü'ne layık görüldüğü törende diğer ödül alanlar bilim adamlarının isimleri ise şöyle:

Bilim Ödülü:
Prof. Dr. Adil Denizli (Temel Bilimler)
Prof. Dr. Füsun Sipahiler (Temel Bilimler)
Prof. Dr. Hasan Mandal (Mühendislik Bilimleri)
Prof. Dr. Yücel Kanpolat (Sağlık Bilimleri)
Prof. Dr. Yusuf Öztürk (Sağlık Bilimleri)

Teşvik Ödülleri:
Doç Dr. Beraatin Albayrak (Temel Bilimler)
Dr. Hakan F. Öztop (Mühendislik bilimleri)
Doç. Dr. Özgür Kişi (Mühendislik Bilimleri)
Doç. Dr. Saib N. Kartal (Mühendislik Bilimleri)
Prof. Dr. Erdener Özer (Sağlık Bilimleri)
Doç. Dr. Bayram Yılmaz (Sağlık Bilimleri)
Yrd. Doç. Dr. Ercan Sağlam (Güzel Sanatlar)
Yrd. Doç. Dr. Refet Gürkaynak (Sosyal Bilimler)
Doç. Dr. Binnur Tekkok (Sosyal Bilimler)

Bilim Ödülü:
Gazi Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Dünya Popüler Bilim Ödülü
Prof. Dr. Ali Müfit Bahadır (Mühendislik Bilimleri)

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False