GeriGündem Powell’a 3 telefon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Powell’a 3 telefon

Dışişleri Bakanı Gül, ABD Dışişleri Bakanı Powell'a verdikleri güvenceleri hatırlatarak peşmergelerin kentten çıkarılmasını istedi ve "Gücünüz yoksa biz yardımcı olalım" önerisinde bulundu.

Bağdat'ın düşmesinin üzerinden 24 saat geçmeden Kuzey Irak'taki Kürt grupların silahlı gücü peşmergelerle sivil oldukları ileri sürülen Kürtler'in dün aniden Kerkük'e girmeleri, Ankara'yı alarma geçirdi.

Ankara'da verilen ‘Kerkük alarmı’ üzerine, Türkiye ile Washington yönetimi arasında, biri Dışişleri Bakanları Abdullah Gül ile Colin Powell arasında olmak üzere, 3 ayrı telefon görüşmesi yapıldı. Gül, dün öğleden sonra Powell'la yaptığı görüşmede, ‘‘Eğer bu olayları önleyebilecek durumda değilseniz, Türkiye olarak size yardımcı olabiliriz’’ diyerek Kerkük'teki olayları önlemek için Türk askeri gönderilmesini önerdi. Powell ise bu teklifi diplomlatik bir dille geri çevirerek, ‘‘Merak etmeyin biz hallederiz. Bu konuda endeşiniz olmasın. Durumun kısa zaman içinde kontrol altına alınacağını size temin ederim’’ yanıtı verdi.

TÜRK ASKERİ HEYETİ

Görüşmede, Kerkük'le ilgili Türk ve ABD askeri makamları arasında durum tespiti yapmak üzere bir diyalog mekanizması kurulması da kararlaştırıldı. Bu kapsamda bir Türk askeri heyeti, olayı incelemek için Kuzey Irak'a gidecek.

İLK TELEFON

Türkiye'nin Kuzey Irak'a ilişkin endişesi önceki gün, Bağdat'ın büyük bir bölümünün ABD askerleri tarafından denetime alınmasıyla başladı. ABD'ye ilk uyarı, önceki akşam yapıldı. Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ali Tuygan, Bağdat'ın düşmesinden sonra, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'ı telefonla aradı. Tuygan, Pearson'a, ‘‘Bağdat düştü. Musul ve Kerkük de yakında düşeceğe benziyor. Bu iki şehirle ilgili kırmızı çizgilerimizi hatırlatmak isterim’’ mesajını verdi.

2. TELEFON: ŞAKASI YOK

Ankara'nın bu uyarısına rağmen peşmergelerin Kerkük'e girip kentte yağmalamanın başlaması üzerine Tuygan, dün öğleden önce Pearson'ı bir kez daha telefonla aradı. Tuygan, şu uyarıda bulundu:

‘‘Ümit ederiz ki peşmergeler, spontan olarak Kerkük'e girmiştir. Ancak, peşmergeler Kerkük'e kalıcı olarak girip kenti kuşatıyorlarsa, sizin de kabul ettiğiniz, bizim açımızdan büyük önem taşıyan kırmızı çizgiler ihlal edilmiş olur. Bu işin şakası yok. Ne gerekirse yaparız.’’

DEKLARASYON

Tuygan
Türkiye'nin endişelerini aktarırken, Pearson'a geçen ay Ankara'da Türkiye, ABD, Irak Türkmen Cephesi ve Kürt grupların katılımıyla yapılan toplantının ardından 19 Mart'da yayınlanan ve altında ABD Başkanı George W. Bush'un Irak Danışmanı Zalmay Halilzad'ın da imzasının bulunduğu ortak deklarasyonu hatırlattı.

GEREKEN YAPILIR

Gül, Powell
ile görüşmesinden önce, dün öğle saatlerinde Orta Asya ülkeleri temsilcileriyle yiyeceği yemeğe gitmek için bakanlıktan ayrılırken yaptığı açıklamada, Kerkük konusunda, ‘‘Ne gerekirse onu yapacağız’’ dedi. Herşeyi dikkatlice takip ettiklerini ifade eden Gül, ‘‘Görüşmeler yapılmaktadır. Türkiye'nin bu konudaki tavrı açık ve nettir’’ diye konuştu.

PARAŞÜTÇÜLER GİDECEK

Gül,
bu yemekten sonra Powell'la bir telefon görüşmesi yaptı. Gül, bu görüşme sonrası yeniden Dışişleri Bakanlığı'na dönüşünde yaptığı açıklamada ise Powell'ın, ‘‘Kerkük'te bir oldu bittiye izin vermeyecekleri’’ güvencesi verdiğini söyledi. Powell'ın Kerkük'e giren ufak Kürt gruplarının kentten çıkarılacağı sözünü verdiğini vurgulayan Gül, şunları söyledi:

‘‘Onlar da olayı takip ettiklerini bildirdiler ve bir-iki saat içinde Kerkük'e paraşüt birlikleri göndereceklerini ve orada herhangi bir de facto duruma izin vermeyeceklerini söylediler. Verdikleri teminat şu anda geçerlidir, bunu tekrar ettiler. Dolayısıyla olayları karşılıklı olarak takip ediyoruz.’’

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False