Popumun nostaljisiTolga AKYILDIZ

'Kırk Yılın Listebaşı Şarkıları' adlı albümü uzun zamandır keyifle dinliyorum. Dinliyorum dinlemesine de, duyduğuma göre albümün prodüktörü Ali Kocatepe, 'Yeni çıkan albümlerde iş yok' demiş ve böyle bir toplama albüme imza atmaya karar vermiş. Popvirüs'ü sürekli okuyanlar hatırlayacaklardır, birkaç ay önce 'Eskiler cepten yiyor' başlıklı yazımda üretken ve yaratıcı olamadığından söz etmiş, birçoğunun 'müzisyen' tanımının bile dışında kaldığından dem vurmuştum. Neden?

YENİ ALBÜMLERDE İŞ YOKMUŞ

Çünkü, birçoğu geçmiş şöhretinin gölgesindeydi, pek azı kendini yenileyebilmişti. Bir bölümü de oturdukları yerden her yeni çıkana bir laf söylemeyi misyon edinmişti. Hiç alınmasın, bu lafından ötürü Ali Kocatepe'ye tebriklerimi yollayamıyorum. Hoş, kendisine bir lafından ötürü değil de yıllarını müzikle geçiren, kendini yenileyen ve o beğenmedikleri 'yeni yetme'lerin elinden tutan bir müzik adamı olduğu için teşekkür etmeyi yeğlerdim ama bu anlamda övgüyü hakeden o kadar az isim var ki...

Her neyse, bu talihsiz cümle albümün ticari başarısını gölgelemiyor elbet. 'Kırk Yılın Liste Başı Şarkıları' şu sıralar en çok satanlar arasında zirveye oynuyor. Kimler yok ki? Berkant, Sezen Aksu, Özdemir Erdoğan, Moğollar, Ersan Erdura, Neco, Dario Moreno, Salim Dündar, Ertan Anapa, Semiha Yankı, Gökben... Alıp, baştan sona keyifle dinleyebileceğiniz bir toplama.

RENK KÖRÜ MÜYÜZ ACABA?

Ali Kocatepe, 'müzik dünyasında solmaya başlayan renklerin bu albüm sayesinde tekrar yerine oturacağını' iddia ediyor. Doğrusu, bir dönemin önemli hitlerini biraraya toplayıp bir albüm yaparak ve oturduğu yerden 'bu yeni yetmelerde iş yok' diyerek Türk popüler müziğinin gelişimine ne tip bir katkı yapacak, orasını da çok merak ediyorum.

BEŞ YIL ÖNCE, ON YIL SONRA

Bir dönem önemli bir popülarite kazanan 'Beş Yıl Önce On Yıl Sonra' grubu 'Biraz Müzik' adlı çalışmasıyla müzikmarketlerde görücüye çıkmış. Bilmiyorum onların meşhur olduğu dönemde 'nostalji' kelimesi dilimizde bu denli yoğun kullanılıyor muydu... Ama bu iki albüm piyasada esmeye başlayacak nostaljik pop toplamaları rüzgarının sadece başlangıcı bence. 'Biraz Müzik'in 'Kırk Yılın Listebaşı Şarkıları'ndan tek farkı, içinde barındırdığı eserlerin, ilk yorumcuları tarafından değil BYÖOYS tarafından seslendiriliyor olması. Hangi eserler mi? 'Her Yerde Kar Var', 'Atlı Karınca', 'Aşığınım', 'Affetmem Asla Seni', 'Sensiz Saadet Neymiş' (iki albümde de yeralan tek parça bu), 'Aldırma Gönül', 'Hasret', 'İkinci Bahar' (Ne tesadüf!)...

Doğrusu, albümün kayıtlarına, grubun yorumuna falan pek bir diyeceğim yok. Ancak albümün adındaki manidarlık da dikkatimi çekmedi değil. Ne demişler? 'Biraz Müzik', yani 'tamam, sizin müzik diye yaptığınız o şeylerden sıkıldık, biraz da gerçek müzik dinleyelim...' Daha dolambaçlı da olsa Kocatepe'ninkine benzer bir yaklaşım. Tavsiye eder miyim derseniz, etmem ya da etmemem için önemli bir sebep yok elimde. Yalnız, yüksek satış başarısı getiriyorlar diye bu nostaljik pop albümleri mevzusunun da cılkını çıkartacaklar diye bayağı bir korkuyorum.

Haberle ilgili daha fazlası: