GeriGündem Polisin eğitime ihtiyacı var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polisin eğitime ihtiyacı var

Abone Olgoogle-news

İnsan Hakları Evrensel Beyannemesi'nin, Birleşmiş Milletler'e üye tüm ülkeler tarafından imzalanmasının 49. yıldönümü, ‘‘İnsan Hakları Günü’’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanacak. İnsan hakları ihlalleri konusunda yıllardır Batı Ülkeleri'nin eleştirilerine hedef olan Türkiye, ihlalleri en aza indirgeme yolunda yoğun çaba harcıyor. Türkiye'de insan hakları ihlallerinin yapıldığı yönünde kendisine sık sık başvurulduğunu belirten İnsan Hakları'ndan Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, toplumun her kesimindeki ‘‘şiddet kültürünün’’ aşılması için güçbirliği çağrısı yaptı.

Türk, insan hakları ihlallerinin sorumluları hakkında ‘‘sıkı takip’’ içinde bulunduklarını belirtti. İnsan hakları ihlallerine yol açanlar hakkında, yasaların tanıdığı ölçüde cezai yaptırımlara gidildiğini belirten Türk, güvenlik güçlerinin eğitiminin şart olduğunu bildirdi. Türk, ‘‘İngiltere ve İsveç ile polislerimizin eğitimi konusunda anlaştık. Bir grup güvenlik görevlisi bu ülkelere giderek sorgu teknikleri, delil toplama gibi konularda eğitim alacaklar. Türkiye'ye döndüklerinde de birer öğretmen gibi, bilgileri diğer görevlilere aktaracaklar. Ayrıca ülkemize çeşitli uzmanlar gelerek sistemde gördükleri aksaklıkları bize bildirecek. Ayrıca AB'den de bu konuda yardım önerisi aldık, ancak henüz görüşmeler tamamlanmadı’’ dedi.

Toplumun genelinde ‘‘bir şiddet kültürü’’ olduğundan yakınan Türk, ‘‘Bu, belki de güvenlik görevlilerinde içgüdüsel olarak var’’ dedi. Jandarma ile diğer güvenlik güçlerinin eğitimine önem verdiklerini kaydeden Türk, bu amaçla Polis Akademileri'nde İnsan Hakları derslerinin okutulduğunu, bunların da çeşitli üniversitelerden gelen hocalar tarafından verildiğini söyledi.

False