GeriGündem Polise askerlik müjdesi yakın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polise askerlik müjdesi yakın

Hükümet, askerlik yapmayan polisler için müjde hazırlığında. Devlet Bakanı Güneş Taner'in sıcak bakılan önerileri görüşmeye açıldı. Bu önerilerden biri, polislerin üç ay askerlik eğitiminden sonra askerliğini polis olarak tamamlamalarını içeriyor. Diğer öneride ise polisin askerliği süresince özlük haklarının korunması var.

Bakanlar Kurulu'nun son toplantısında, Devlet Bakanı Güneş Taner'in önerisi ile askerliğini yapmamış polislerin sorunları masaya yatırıldı. Taner'in getirdiği iki öneri de polislerin özlük haklarını koruyor.

Bakanlar Kurulu'nun salı günü yapılan toplantısında, askerliğini yapmamış polislerin yıllardır sıkıntılarına bir çözüm bulmaya çalıştıklarını vurgulayan Taner, ortaya iki alternatif koydu. Bu öneriler, Başbakan Mesut Yılmaz, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu ve Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin tarafından olumlu bulundu.

İşlerinin çözüm üretmek olduğunu vurgulayan Taner, polislerin profesyonel asker olarak görev yaptıklarını, bir daha askerlik yaptırmanın ise uygun olmadığını söyledi. Taner, ‘‘Zaten Sayın İçişleri Bakanımız da aynı yönde bir çalışma içindeymiş. Milli Savunma Bakanımız da konuya sıcak yaklaştı. Ancak Genelkurmay ile konuyu görüşecek. Sayın Başbakan da bu konudaki hazırlıkların yapılması talimatı verdi. Askerliğini yapmamış polislerin sayıları çıkarılacak. Buna göre bir düzenlemeye gidilecek'' dedi. Taner'in gündeme getirdiği ve Bakanlar Kurulu üyelerinin sıcak yaklaştığı formüller ise şöyle:

HEM POLİS, HEM ASKER

Genelkurmay Başkanlığı'nın da görüşü alınarak uygulanmak istenen bu alternatife göre, polisler üç ay süreyle askerlik eğitiminden geçirilecekler. Daha sonra bağlı bulundukları karakol veya şubelerde askerliklerini tamamlayacaklar. Bu süre içinde görevden ayrılmaları veya bir suç işlemeleri halinde, kışlada askerliklerine devam edecekler. Toplantıda Genelkurmay Başkanlığı'na daha önce de aynı yönde bir alternatif sunulduğu belirtilerek, bu konuda yeniden görüş alınması karara bağlandı. Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Genelkurmay Başkanlığı ile konuyu görüşerek, bu konudaki tavrını öğrenip Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirecek.

ÖZLÜK HAKLARI

Genelkurmay bu öneriye olumlu yaklaşmazsa, bu durumda askerlik süresince polislerin özlük haklarının korunmasına dönük alternatif uygulamaya konulacak. Buna göre polisler maaşlarının bir kısmını almaya devam ederken, eş ve çocukları ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerin de sağlık ve diğer hizmetlerden yararlanmaları sağlanacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle