GeriGündem Pişmanım, asmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pişmanım, asmayın

İmralı'da sorgulanan bebek katili, bölücü örgüte destek veren ülkeleri tek tek açıklarken, ‘‘Asmayın, bildiğim herşeyi anlatacağım’’ dedi. Apo ilk sorgusunda, Yunan subaylarının Atina'daki kamplarda militanlarını eğittiğini, İtalya'nın kendilerine plastik mayın, Mandela'nın da füze verdiğini anlattı.

İlk kamera görüntülerinde ‘‘Hizmete hazırım’’ diyen çetebaşı Abdullah Öcalan, sorgusunda da, ‘‘Pişmanım, beni asmayın. Size her şeyi anlatacağım’’ dedi.

Bölcübaşının İmralı Adası'nda hazırlanan özel odadaki videolu sorgusunda, ‘‘Hangi ülkelerin silah yardımı yaptığını, hangi ülkelerin para, hangi ülkelerin askeri eğitim verdiğini tek tek anlatacağım. Beni idam etmeyin. Devlete her türlü yardımı yapacağım. Bildiklerimin hepsini size anlatacağım’’ dedi.

YUNANİSTAN'DA İKİ KAMP DAHA VAR

Apo, sorgusunda şöyle devam etti: ‘‘Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında, PKK militanlarının eğitildiği iki askeri kamp daha var. Çiftlik görünümündeki bu kamplarda yüzlerce PKK militanı bomba ve silah kullanma eğitimi görüyor. Eğitimi halen Yunan subayları veriyor.’’

YUNANİSTAN PASAPORTU HEP VERİYORDU

Apo'nun ifadesinde, Yunanistan'ın sadece kendisine pasaport vermekle yetinmediği de ortaya çıktı. Öcalan, ‘‘Yunan gizli servisi, bomba ve askeri eğitim verdiği militanlarıma ayrıca pasaport da verip Suriye'ye gönderiyordu’’ diye konuştu.

TOPUK KOPARAN MAYINLARI İTALYA'DAN

Apo, ‘‘İtalya gizli servisi bize, topuk koparan adını verdiğimiz plastik mayınları verdi’’ dedi. Apo, ‘‘Plastik mayınlar dedektörle tesbit edilemediği için İtalyanlar sayesinde Türk ordusundan çok sayıda askerin bacaklarını uçurduk’’ diye ekledi.

MANDELA BİZE FÜZE VERDİ

Öcalan, ‘‘Çekoslavakya silah verdi. Güney Afrika da füze sağladı. Ermenistan ise PKK kamplarına izin verdi. Suriye'den her türlü desteği gördük’’ dedi.

BARIŞA KATKIDA BULUNACAĞIM

Öcalan, ‘‘Türk halkını da Kürt halkını da seviyorum. Benim annem de Türk'tü. Kan dökülmesine son vermek için barışa katkıda bulunmaya hazırım’’ diye konuştu.

Bölücübaşı, sorgusu boyunca sürekli askeri doktorların kontrolü altında tutuluyor.

APO, BUGÜN HAKİM KARŞISINDA

Gözetim süresi dolan Öcalan, savcılar tarafından bugün (Salı) TCK'nın 125. maddesindeki ‘‘Vatana ihanet’’ suçundan tutuklama talebiyle yedek hakimliğe sevk edilecek. Ankara 2 No'lu DGM'nin sivil hakimi Mehmet Maraş, Öcalan'ı ana PKK davasından da tutuklayacak.

ANKARA'DAKİ DAVASI SÜRÜYOR

Öcalan'ın daha önceden Ankara 2 Nolu DGM'de açılmış olan ve gıyabında yargılandığı davaya ise yarın (Çarşamba) günü devam edilecek. DGM, Öcalan'ın ifadesinin alınması için savcılığa yazı yazacak. Savcılıkta, ‘‘Güvenlik’’ gerekçesiyle duruşmaların İmralı'da yapılmasını isteyecek. DGM Mart ayı içinde yapacağı duruşmada, İmralı'da yargılama kararı verecek. Öcalan, İmralı'da yargılanacak.

ASKERİ HAKİMLER İÇİN FORMÜL ARAYIŞI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin,‘‘Asker üyesi olan DGM'ler tarafsız değil’’ kararı nedeniyle bir sıkıntı doğmaması için heyetteki asker kökenli hakimlerin heyetten çekilmesi için formül aranıyor. Öcalan için Anayasa değişikliği yapılmadan böyle bir yola başvurulmasının DGM'nin başta Tayyip Erdoğan'ı başkanlıktan düşüren karar olmak üzere, son 15 yılda verdiği tüm kararları tartışmalı hale getirebileceği belirtildi. Bu da DGM çevrelerinde sıkıntı yarattı.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False