GeriGündem Pinhani
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pinhani

Pinhani
refid:21838475 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Caddebostan K. M.
04.11.2012
20:00

Farklı tarzı ve melodik yapısıyla diğer gruplardan sıyrılıp bugünün en önemli rock topluluklarından biri olan Pinhani, 2003 yılında iki kuzen, Sinan Kaynakçı ve Zeynep Eylül Üçer tarafından kuruldu. İki kuzen kaydettikleri demoyu gitarist Akın Eldes'e dinletti ve böylece albüm serüvenleri başladı. 2006'nın nisan ayında ilk albümleri 'İnandığın Masallar' yayınlandı. Albümde gitarları Akın Eldes, davulları Cem Aksel çaldı. 2006'da gruba davulcu Hami Ünlü katıldı. Akın Eldes ve Cem Aksel'in yanı sıra Ceyhun Kaya, Selim Aydın gibi birçok müzisyen konserlerde gruba eşlik ediyor.

Sinan Kaynakçı (Vokal, Gitar, Nefesli Çalgılar)
Okul yıllarında flüt ve gitar çalmayı öğrenen Sinan Kaynakçı, 2001–2003 yılları arasında “Van Basten” grubuyla Beyoğlu’nda çeşitli mekânlarda çaldı. Kendi parçalarını yazmaya başlaması da bu zamana denk gelir. Gruptan ayrıldıktan sonra 2004'te gitarist Akın Eldes’e parçalarının demolarını dinletti ve 2005 ortasında da ilk albümün kaydı başladı. Pinhani'nin her iki albümünde söz ve müzikleri yazdı, vokal yaptı, farklı enstrümanlarla katkıda bulundu.

Akın Eldes (Gitar)
Müziğe ilk adımları mandolin, flüt, daha sonra gitar ile atan Akın Eldes, E-5, Painted Bird, Asım Can Gündüz ve Çapkınlar gruplarından sonra 1986 ile 2000 yılları arasında Bulutsuzluk Özlemi’nde yer aldı. 2000 yılından sonra çeşitli gruplarla sahneye çıktı ve albüm kayıtlarında bulundu. Tüm bu koşuşturmanın arasında boş durmayan Akın Eldes, kendi müzikal bakışını anlatan dört de albüm yayınladı. Pinhani'nin her iki albümünde müzikal prodüktör ve gitarist olarak yer aldı. Akın Eldes, Pinhani'nin tüm konserlerinde çalmaktadır.

Zeynep Eylül Üçer (Bas Gitar)
Kuzeni Sinan Kaynakçı'nın ona hediye ettiği bas gitarla aktif müzik yaşantısı başlayan Zeynep E. Üçer, müzik öğretmeni olan annesinden solfej ve armoni dersleri aldı. Halen İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Enstrüman Yapımı bölümünde öğrenim görüyor.

Hami Ünlü (Davul)
Okul yıllarında amatör olarak caz ve davulla ilgilenen Hami Ünlü, üniversitede Paris Konservatuarı Caz bölümünde hoca olan Phillipe Poussard eşliğinde caz atölyelerine katıldı. 2006 Mayıs ayında Pinhâni grubuna dahil oldu. Ayrıca zaman zaman Akın Eldes Trio konserlerinde de çalmaktadır.

Selim Aydın (Klavye, Gitar)
Üniversite yıllarında Sinan Kaynakçı ile tanışan ve onunla beraber Van Basten’de yer alan Selim Aydın, Cem Nasuhoğlu ile gitar ve armoni üzerine çalıştı. İlk albümün kayıtları sırasında yurtdışında olmasının dışında ilk konserlerinden beri Pinhani ile çalıyor.

Ne kadar:

25.00 TL

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle