GeriGündem Pilotla telsizdeki radyo yayınını kuleye bildirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pilotla telsizdeki radyo yayınını kuleye bildirdi

Atatürk Havalimanı Uçuş Kulesi ile bir Türk Pilot arasındaki konuşmaya FM bandında bir radyodan müzik yayını girdi. Türk Pilot uçuş kulesine müzik yayını hakkında bilgi verince kule görevlileri bunun tespiti için pilottan yayın hakkında bilgi istedi.

Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında iletişimin sağlandığı FM bandından, bir Türk uçağının pilotu frekansta müzik yayını duyduğu yönündeki uyarısı dikkat çekti. Pilot ile hava trafik kontrolörü arasında müzik yayını ile ilgili diyalogların ses kaydı da ortaya çıktı. Pilot, kontrolör arasında şu konuşma geçti:

- Pilot; "FM bandından müzik yayını gelmekte bilginize"

- Kule; "Anlaşıldı efendim sağ olun. Acaba müzik türü ya da kullanılan dille ilgili bilginiz var mı?"

- Pilot; "Biraz dinleyeyim efendim. Bilgi vermeye çalışacağım."

- Kule; Çok teşekkürler. Sağolun.

Konuyla ilgili olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü yetkilileri şunları söyledi:

" Ara sıra FM bandından bu tür yayınlar yapılmakta ve bu yayınlar kullandığımız frenkasa girmekte. Bu tür yayınlar daha çok havada pilotlar tarafından duyulmakta. Pilot bu tür bir yayın duyduğu zaman kuleye bildirir. Kuledeki görevli arkadaş önce yayın hakkında pilottan bilgi ister. Şayet pilot yayın hakkında bilgi edinemezse bu kaz aşağıda Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurulmuş bir kurum vardır. Derhal o bölüm bilgilendirilir ve o kurum o yayını derhal Air Band dışına çıkartır ve gereken ceza verilir."


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle