GeriGündem Pentagon’a film galası eleştirisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pentagon’a film galası eleştirisi


140 milyon dolar bütçeli ‘‘Pearl Harbor’’ filminin 5 milyon dolara malolan galası Pentagon'un başını ağrıttı. Filmin galası için Pasifik'teki en büyük uçak gemisi Stennis'in kullanıma açılması, Kongre'de tartışma konusu oldu.

HOLLYWOOD'un yaz bombası olarak nitelenen, Disney şirketinin 140 milyon dolar bütçeli ‘Pearl Harbor’ filmine önceki akşam 5 milyon dolarlık süper gala yapıldı. Yönetmenliğini Michael Bay'ın yaptığı, 25 Mayıs'ta ABD'de gösterime girecek filmin galası olağanüstü bir atmosferde gerçekleşti.

Uçak gemisi USS John C. Stennis'in güvertesi bu gala için özel olarak hazırlandı. B-25 ve P-40 uçaklarının yanı başına kırmızı halılar serildi ve savaşa katılanlar da şanslı davetliler arasındaydı.

ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'na girmesine yol açan, 2400 Amerikan askerinin öldüğü, 7 Aralık 1941'deki Japonların Pearl Harbor baskını, aynı hemşireye aşık olan iki savaş pilotunun hikayesinden beyaz perdeye aktarıldı. Gişe hasılatları kırması beklenen filmin başrollerini Ben Affleck, Alec Baldwin, Kate Beckinsale ve Josh Hartnett paylaşıyor.

PENTAGON'A ELEŞTİRİ

Filmin galası için Pasifik'teki en büyük nükleer uçak gemisini Pearl Harbor'a gönderen ABD Savunma Bakanlığı Pentagon eleştiri yağmuruna tutuldu. Sırf bu parti için Stennis gemisi, bulunduğu San Diego limanından Hawaii'deki Pearl Harbor'a gönderilirken, güvertede seyirciler için dev bir tribün kuruldu.

Kongre tarafından savunma harcamalarının dikkatle incelendiği bir sırada, sırf bu parti için Stennis gemisinin, bulunduğu San Diego limanından Hawaii'deki Pearl Harbor'a gönderilmesi tepki topladı. Adının açıklanmasını istemeyen bir kongre üyesi, ‘‘Hepimiz özelleştirmeden yanayız ama bu biraz fazla ileri gitmek olmuyor mu? Bir sonraki adım ne olacak? Spielberg filmi için nükleer denizaltımızı mı kiraya vereceğiz?’’ dedi.

Disney'in, filminin yapımında sağlanan askeri asistanlık için orduya 1 milyon dolar yardım yaptığı belirtiliyor. Ancak geminin San Diego'dan Pearl Harbor'a gidiş masraflarını da Disney'in karşılayıp karşılamadığı bilinmiyor.

İngiliz The Sun gazetesi, filmin diyaloglarında Japon ve Alman seyirciler için değişiklik yapıldığını yazdı. Habere göre, filmde Beckinsale'in oynadığı karakterin ABD'nin, Pearl Harbor baskınına rağmen savaşın kazanıldığını nasıl sağladığına ilişkin sözleri Japonya'ya gönderilen kopyalardan çıkarıldı. Yapımcıların bu değişikliği, Japonyayı gücendirmemek için yaptığı belirtildi. Yapımcı firmadan biri, ‘‘Filmde Almanlarla ilgili pek bir şey yok ama Almanya kopyasında da bu sözlere yer vermedik’’ dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False