Peker’den bürokratlara özel hatlı cep telefonu

Çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu iddiası ile gözaltına alınan Sedat Peker’in, aralarında 2 bürokratın da bulunduğu 20 kişiye sadece kendisi ile görüşme yapmaları için özel numaralı cep telefonları gönderdiği öne sürüldü.

SEDAT Peker’in ‘kırmızı hatlı’ cep telefonlarını, polisin dinlemesinden kurtulmak için sahte kimliklerle sade vatandaşlar üzerine çıkarttığı öne sürüldü. Bu telefonları sadece Sedat Peker’in arayabildiği, telefonları kullananların Peker’i bu numaralarla aramalarının da yasak olduğu ifade edildi. Ankara’da gözaltına alınan Kubbealtı restorantlarının sahibi Zafer Çolak’ta da bu telefonlardan bulunduğu belirtildi. Gözaltında bulunan Çolak’ın Sedat Peker’in Ankara’daki en güvenilir ismi olduğu, yargıda ve bürokrasideki bazı kişileri Peker’in Çolak’a ait restorantlarda zaman zaman ağırladığı iddia edildi.

SERBEST BIRAKILAN Avukatı tutuklandı

Peker’e yönelik operasyon kapsamında gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği mahkemece serbest bırakılan, ardından da hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartılınca polislerce yeniden yakalanan avukat Çağatay Özdemir, dün tutuklandı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan avukatlar Hakkı Kurtuluş, Şirin Berk ve Çağatay Özdemir, mahkemece serbest bırakılmış, ancak savcılığın bu karara itiraz etmesi üzerine gıyabi tutuklama kararı çıkartılmıştı. Avukatlar Hakkı Kurtuluş ve Şirin Berk ise aranıyor.

ASKER VE POLİSLER

Sedat Peker ve grubuna yönelik operasyonlar çerçevesinde soruşturmanın içine bazı üst düzey asker ve polisler de dahil oldu. Peker’le bağlantısı tespit edilen İstanbul Emniyeti’nde görevli 2 başkomiser ile başka illerde görevli emniyet müdürleri ile ilgili olarak da tahkikat başlatılması için düğmeye basıldı. Yüksek rütbeli askerlerin de Sedat Peker ile yasal olmayan ilişkiler kurduğu öğrenildi. Asker ve polisler ile ilgili ayrı bir soruşturma dosyası hazırlanırken, rütbeli askeri personel ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’na yazılı olarak bilgi verileceği de kaydedildi.

200 SAYFA FEZLEKE

Sedat Peker ile ilgili İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı fezlekenin 200 sayfayı içerdiği belirlendi. Yaklaşık 6 aydır sürdürülen soruşturma ile ilgili 2 klasörden oluşan telefon tapeleri de soruşturma savcılığına teslim edildi. Gözaltındaki Atilla Peker ise ifadesinde Yusuf Altay’ı ağabeyi Sedat Peker’in ismini kullandığı için dövdüklerini söyleyerek ‘Haraç istemedik. Yusuf Altay ağabeyimin adamı olduğunu söyleyerek Atilla Eksel’den haraç istemiş. Eksel de durumu bize söyleyince gerekeni yaptık’ dediği ifade edildi.
Haberle ilgili daha fazlası: