GeriGündem Pangalos: Küreselleşme bitmeyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pangalos: Küreselleşme bitmeyecek

Abone Olgoogle-news

Yunanistan Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos, Türkiye ile Yunanistan arasında ortak ortak tarih ve kültür olduğunu, küreselleşme karşısında bu değerlerin kullanılabileceğini belirterek, “Küreselleşme bitmeyecek, kurtulmak için daha küçük şeylere odaklanmamız gerekir” dedi.

6. Türk-Yunan Medya Konferansı'nın gala yemeği Swisotel Grand Efes Manolya Bahçesinde yapıldı. Türk ve Yunan gazetecilerin katıldığı gala yemeğinde İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan Başbakan Yardımcısı Pangalos'a zeytin ağacı hediye etti.
Demirtaş, İZTO'nun konferansa yaptığı katkıdan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, konferansı düzenleyen Temas grubu ve Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi'ye teşekkür etti.
Konferansa katılanların yoğun bir gün geçirdiğini, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin müzik grubunun çalacağı ezgiler eşliğinde dinlenme fırsatı bulacağını belirten Demirtaş, “Böyle toplantılarda en üst düzeydeki kişiye anı vermek gelenektir. Yunanistan Başbakan Yardımcısı Pangalos'a Ege'nin kumunda, güneşinde büyümüş İzmir'in zeytin ağacını vermek istiyorum. Zeytin ağacı ölmez, ölmeyen ağaçtır. Türk-Yunan dostluğunun sonsuza dek yaşaması dileğiyle bu hediyeyi vermek istiyorum” dedi.
Yunanistan Başbakan Yardımcısı Pangalos da annesinin 1920'li yıllarda İzmir'de bulunduğunu ve çiftçi olduğunu, babasının asker olduğunu, o dönemlerde bir asker ve çiftçinin evlenmesinin yadırgandığını, artık o günlerin çok geride kaldığını söyledi.
İkinci dünya savaşı yıllarında binlerce Yunanın açlıktan öldüğünü, zeytinyağı olanların yaşadığını, zeytinyağına sahip olmayanların öldüğünü dile getiren Pangalos, “Akdeniz kültürü zeytin ağacı üzerine kuruludur” dedi.
Olimpiyatlarda birinci olanlara zeytin ağacından taç verildiğini, eski Yunan olimpiyatlarında birinci olanlara sadece zeytin ağacının hediye edildiğini ifade eden Pangalos, zeytin dalının barış ve dostluk simgesi olarak sunulduğunu kaydetti.
Barış ve dostluk içinde yaşamayı temenni ettiğini belirten Pangalos, “Küreselleşme bitmeyecek, kurtulmak için daha küçük şeylere odaklanmamız gerekir. Tarihimiz, kültürümüz var. Ortak anlayışımız var. Buralardan hareket etmemiz lazım. Küreselleşmeden kurtulmak için küçük şeyleri değerlendirmemiz lazım. Elimizde küçük olmayan değerlerimiz var” şeklinde konuştu.
Geceye, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hilmi Bengi, Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Fotis Ksidas da katıldı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle