GeriGündem Özal, ‘Anıt’laştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özal, ‘Anıt’laştı

Turgut Özal için Adnan Menderes Bulvarı'nda yaptırılan Anıtmezar, ölümünün beşinci yıldönümünde açıldı. Görkemli törene Özal Ailesi, Başbakan Yılmaz, eski ve yeni ANAP'lılar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhurbaşkanı Demirel, Semra Özal'a taziye telgrafı gönderdi.

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal için Adnan Menderes Bulvarı'nda yaptırılan Anıtmezar, dün ölümünün beşinci yıldönümünde görkemli bir törenle açıldı. Düzenlenen ‘devlet töreni’ne, Özal Ailesi, Başbakan Mesut Yılmaz, eski ve yeni ANAP'lıların yanı sıra çok sayıda vatandaş da katıldı. Kalabalık nedeniyle zaman zaman izdiham yaşandı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Özal'ın eşi Semra Özal ile oğlu Ahmet Özal'a birer taziye telgrafı gönderdi. Demirel mesajında, ‘‘Ebediyete intikalinin yıldönümünde Sayın Özal'ın aziz hatırasını tazimle anıyor, milletimize ve kederli ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum’’ dedi. Başbakan Mesut Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Özal'ın devletinin ve milletinin verdiklerini, gece gündüz çalışarak reform şeklinde geri ödeyen müstesna bir devlet adamı olduğunu söyledi. Yılmaz, Özal'ın din ve vicdan hürriyeti ile düşünce ve teşebbüs hürriyeti gibi çağın evrensel değerini yücelten değerlerin önderliğini yapmasının da başka bir önemli vasfı olduğunu söyledi. Özal Ailesi adına konuşan büyük oğlu Ahmet Özal da çok sevdiği babasını, yıllarca halkı ve ülkesiyle paylaştığını belirterek, ‘‘Turgut Özal mümkün olanları değil, olmayanları başarmak istedi. Ama bir fani olarak ömrü istediklerini yapmaya yetmedi. Babam önce Allah'a, sonra tarihe, sonra da kendi vicdanına hesap verecek. Turgt Özal için önemli olan gelecek nesillere birşeyler bırakmaktı’’ dedi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu ile İstanbul Valisi Kutlu Aktaş da birer konuşma yaparak, anıtın yapılış sürecini anlattılar ve Özal'a rahmet dilediler.

ZEYNEP TÖRENE KATILMADI

Törene eşi Semra Özal, büyük oğlu Ahmet Özal, gelini Elvan Özal, torunları Merve ve Turgut, küçük oğlu Efe Özal ile küçük gelini Zeynep, torunları Kaan Turgut ve Semra Naz katıldılar. Özal'ın kızı Zeynep Özal ve çocuklarıyla, kardeşleri Yusuf Bozkurt Özal ve Korkut Özal'ın törende bulunmaması dikkat çekti. ANAP'lı bakanlar, milletvekilleri, Türkiye'nin dört bir yanında il, ilçe ve belde belediye başkanları ile eski ANAP'lıların da katıldığı törende çok sayıda işadamı da hazır bulundu. Törene eşi Berna Yılmaz'la katılan Başbakan Yılmaz, tören sonrasında Özal Ailesi'nin bireylerinin tek tek ellerini sıktıktan sonra anıtmezardan ayrıldı.

İstediği gibi oldu

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı sevenler ve çok sayıda meraklı, saatler öncesinden itibaren Anıtmezar çevresini doldurdu. Anıtmezar'ın projesini Yüksek Mimar Yılmaz Sanlı çizdi. Anıtmezar, 1050 metrekarelik, granit taşıyla kaplı bir alan üzerinde. Yüksekliği 35 metre. Mimari, Özal'ın ideali ‘Türk-İslam sentezi ile Batı medeniyetinin bağdaşması’nı sembolize ediyor. Değişik görüşleri sembolize eden ayaklar yukarıda birleşerek devam ediyor. Dünyanın bu yükseliş içinde kalacağı, kurşun kaplı bir küre ile tanımlanıyor.

Birlikte dua ettiler

Görkemli törenden sonra, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kabri başında binlerce kişi dua etti. Elvan Özal, Semra Özal, Başbakan Mesut Yılmaz, Ahmet Özal ve oğlu Turgut, Berna Yılmaz ile Efe Özal'ın oğlu Kaan Turgut da Özal'ın ruhu için Fatiha okudular.

Sıcak ilgi

Berna Yılmaz, kalabalık yüzünden tören alanında güçlükle yürüyebilen Semra Hanım'ın yanından ayrılmadı. Berna Hanım, Semra Özal'a, alana giriş ve çıkışında devamlı destek oldu.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False