Oyunculuk sıkıcı bir iş

Oyunculuk sıkıcı bir iş

Akbank’ın sponsor olduğu 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin kapanış töreninde Onur Ödülü alan Gerard Depardieu ile kaldığı Çırağan Oteli’nde randevumuz var. Televizyon yayınının ardından kendimizi balkona atıyoruz. Dışarısı soğuk, Depardieu’nün üzerinde incecik bir gömlek var; ama "Sizin için sorun yoksa ben üşümem" diyor.

Haberin Devamı

TAKINTILI MENAJER

Menajerinin gözü saatinde. "Sadece 15 dakikanız var, 16 değil" dedikten sonra saatini ayarlıyor ve "Zamanınız başladı" diyor. Dakika takıntılı menajerinin yarattığı gerginliği neyse ki Gerard Depardieu alıp götürüyor. Güleryüzlü, biraz çocuksu, deli dolu; ama içten, samimi ve ilerleyen yaşına rağmen son derece yakışıklı, karizmatik bir aktör var karşımızda.

DONDURMAM KAYMAK

Türk sineması hakkında neler biliyorsunuz? Fatih Akın’ı duymuşsunuz sanırım.

Evet. Avrupa’da yaşayan Türklerin iyi işler yaptıklarını biliyorum. Kapanış töreninde gördüğüm dondurma yiyen insanlarla ilgili Türk filmi de (Dondurmam Gaymak’tan söz ediyor) çok ilginçti mesela. Sokaktaki insanları anlatan filmler benim daha çok ilgimi çekiyor. Böyle sinemalara ihtiyaç var. Kültürel, tarihsel, insana ait olguları kullanıp sıkıcı olmadan da film yapabilirsiniz. Türk insanının enerjisi ve yaratıcılığı var. Dün ödül töreninde gördüklerimden sonra Türk sineması hakkında daha çok şey bilmemiz gerektiğini düşündüm. Bunu belki DVD üzerinden yapabiliriz. DVD pazarı giderek büyüyor çünkü.

"170 film yaptım. Artık yoruldum. İspatlayacak bir şeyim kalmadı. Bu işi bırakıyorum". Kısa bir süre önce basına bu açıklamayı yaptınız. Gerçekten oyunculuğu bırakıyor musunuz?

Oyunculuk sıkıcı bir iş. İlginç olan kültür ve tarihle ilgili hikáyeler anlatmak. İnsanları öldüren birini oynamak, video oyunundan farksız geliyor bana. Teröristlerin duygularını anlamaya çalışmak istemiyorum artık. Umurumda değil.

Ne yapmak istiyorsunuz peki?

Aşk filmleri. Aşk hikáyelerinin hepsi aynı gibi gelir; ama hiçbiri aynı değildir. Fransızlar romantik geleneği sürdürürler, kendilerine özgü bir hikáye anlatma şekilleri vardır sinemada. Fransız Áşığı, Fransız Öpücüğü buradan gelir.

Komedide de son derece başarılısınız.

Komediler çok derindir aslında. Charlie Chaplin’i hatırlayın. Hayatı anlamak için komedi çok önemlidir.

Vaktimiz doldu galiba. Bundan sonraki projenizi öğrenebilir miyiz?

Şu anda bir projem yok.

Alain Delon, David Beckham ile rol alacağınız Asterix Olimpiyat Oyunları’nda filmi...

Aa, evet. Alain Delon komedide oynayacak. Onun için zor bir iş olacak (gülüyor).

Kendisinin festivalin açılışına neden katılmadığını biliyor musunuz?

Hayır.

Şarapları konuşamadık; ama son olarak şunu söyleyeyim. Ürettiğiniz şarapları "Benim gibi; güçlü, şekersiz ve doğal" olarak tanımlamışsınız. Sizi tanıdıktan sonra "şekersiz" kısmına katılmadığımı belirtmek istiyorum. Teşekkürler, İstanbul’da iyi eğlenceler.

İstanbul’u sinemayla anlatın

Cannes Film Festivali’nde gösterilmek üzere Paris’i anlatan 5 dakikalık kısa bir film çektiniz. Şu anda

/images/100/0x0/55eabcb8f018fbb8f8937d2c
aynı şeyi yapıyor olsanız, Fransa’daki olayları, sokak eylemlerini de filme dahil eder miydiniz?

Hayır. Cannes için çektiğim film "Paris’i Seviyorum" adlı bir filmdi ve Paris’in güzelliklerini yansıtıyordu. Böyle bir şey İstanbul için de yapılabilir. Yaratıcı insanlar bu güzel şehri perdeye taşıyabilirler. Çok da ilginç olur.

Antepfıstığı aldılar

Gerard Depardieu ve kız arkadaşı Clementine Igou, Eminönü Yeni Cami’yi gezdiler. Ardından Mısır Çarşısı’na girerek bazı dükkanlardan alışveriş yaptılar. Depardieu, önceki akşam birlikte göründüğü kız arkadaşıyla bu kez görüntü vermek istemedi. Alışveriş yapan grup, lokum, baharat, seramik ve antepfıstığı aldı.

Haberle ilgili daha fazlası: