GeriGündem Otello olmak için "karardı"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otello olmak için "karardı"

Dünyaca ünlü tenor Luciano Pavarotti'nin öğrencisi olan ve ikizi kadar benzeyen ünlü sanatçı Hakan Aysev, yeni rolü uğruna karardı. Sanatçı, dünyanın sayılı tenorları tarafından seslendirilen Shakespeare'in kahramanını canlandıracağı rolü için özel makyajla simsiyah tenli Otello'ya dönüşüyor.

Devlet Opera ve Balesi'nin 18 Mayıs Çarşamba günü seyirciyle buluşacak dev prodüksiyonu “Otello” için geri sayım sürüyor. Bu zor partiyi seslendirmenin heyecanını taşıyan Tenor Hakan Aysev de ses provalarının yanında görsel açıdan da “farklı” olan bu rol için uğraş veriyor.

“Venedikli Mağribi” Otello'nun siyah tenine kavuşmak için özel makyajla kısa sürede tanınmayacak hale gelen Aysev, ilk kez böyle bir deneyim yaşamaya hazırlanıyor.
  
“TÜRK OTELLO'LAR”
  
Ünlü tenor Aysev, ”Otello” rolünün opera sanatçılarının hayatında çok özel bir yere sahip bulunduğunu söyledi.

Kendisinin 14 yıl önce Almanya'da Otello'nun konser versiyonunda görev aldığını, opera sahnesinde ise ilk kez bu rolü seslendireceğini anlatan Aysev, “Pek çok tenorun kariyerinin doruğu olarak kabul ettiği bir rol Otello. Dünyada sayıları ancak iki elin parmaklarını bulan sayıdaki tenor bu rolü üstlendi. Ben de ilk kez evimde, Ankara'da bu rolü canlandırmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Otello'yu gelecek yıl Aralık ayında da Monte Carlo'da seslendireceğini anlatan Hakan Aysev, “Otello, içinde pek çok çalkantısı bulunan bir karakter. Kıskançlığın esiri olan Otello'yu aslında biz tanıyoruz. Türkiye'de o kadar çok Otello var ki...   Gazetelerin üçüncü sayfaları eşlerini kıskançlık uğruna öldüren Otello'larla dolu” diye konuştu.
  
“SAHNEDE İLK KEZ BİR SİYAHI OYNAYACAĞIM'
  
Bu zorlu rolün ilginç bir başka yanını da Otello'nun “siyah” bir karakter olmasının teşkil ettiğini dile getiren Aysev, “İlk kez sahnede bir siyahı oynayacağım. Benim için de ilginç bir deneyim olacak” dedi.

Özel makyajla çok farklı bir görünüme kavuştuğunu ifade eden Aysev, “Otello'nun siyah olması biraz da ironi. Onun kimliğinden kaynaklanıyor bir anlamda. Bu paranoyaya varan derecede kıskanç, güçlü bir dramatik aksiyona sahip karakteri canlandırmak heyecan verici” sözleriyle yeni rolünü anlattı.

Aysev, bunun yanında başka projelerinin de yer aldığını,  hazırlıklarını yaptığı albümün gelecek yıl Ocak ayında müzikseverlerle buluşacağını söyledi.

“Duygu Pınarı” adlı Türk Sanat Müziği ile operanın içiçe geçtiği albümünün bu ay sonunda çıkacağını belirten Aysev, yaz aylarında Nilüfer ve Timur Selçuk ile konser vereceğini kaydetti. Aysev, Ağustos ayında da Buenos Aires'te “Kral Kandaules” operasında başrolü üstlenerek 4 temsil vereceğini sözlerine ekledi.
  
OTELLO KİMDİR

  
William Shakespeare'in aynı adlı trajedisinden sahneye aktarılan ve Verdi'nin ölümünden önceki ikinci eseri olan “Otello”, 18 Mayıs Çarşamba günü seyirciyle buluşacak.

Rejisini Vincenzo Travaglini'nin yaptığı eserin orkestra şefi Bujor Hoinic. Dekor tasarımını Danilo Mancini'nin, kostümlerini Mancini ile Dario Gessati'nin hazırladığı yapıtta, Otello'yu Hakan Aysev ve Gianluca Zampieri, Desdemona'yı Nilgün Akkerman, Şule Durham ve Arses Yıldızca, Jago'yu Eralp Kıyıcı ile Tuncer Tercan, Cassio'yu Metin Turan ile Yunus Emre Özorhan seslendiriyor.

İlk kez 1 Kasım 1604'te sarayda oynanan ve aynı yıl yazıldığı düşünülen “Otello”nun telif hakları dairesine kaydı 6 Ekim 1621'de ilk baskısını gerçekleştiren Thomas Walkley tarafından yaptırıldı. ”Venedikli Mağribi-Moor of Venice” adıyla da bilinen eserin konusu şöyle: “Bir senatörün kızı olan genç ve güzel Desdemona, gizlice evlendiği Venedik hizmetindeki Mağribi kumandan Otello'ya derin bir tutkuyla bağlıdır. Otello'nun subaylarından sinsi ve müzevir Jago, Desdemona'nın gönlünü çelmeye çalışsa da defalarca reddedilir.    İntikam almak için Desdemona'nın genç subaylardan Cassio ile seviştiğine dair Otello'yu inandırır. Kıskançlıktan deliye dönen Otello, masum Desdemona'yı yatağında boğarak öldürür.”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False