Osmanlı Ermenilerini rahmetle anıyorum

Osmanlı Ermenilerini rahmetle anıyorum

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Nisan’da Türkiye Ermenileri Patriği Maşalyan’a bir mektup göndererek, “Dünya halklarına büyük acılar yaşatmış Birinci Dünya Savaşı’nın ağır şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına içten taziyelerimi iletiyorum” dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a bir mektup gönderdi. “Ermeni Toplumunun çok değerli üyeleri, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” sözleriyle başlayan mektupta Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

HUSUMETE FIRSAT VERMEYELİM

“Birlik beraberliğimiz daha da güçlenmiş olarak yarınlara ulaşmayı niyaz ediyorum. Tüm dünya ile birlikte içinden geçtiğimiz bu zor günlerde, vatandaşlarımız arasındaki dayanışma güçlenerek sürüyor. Daha yakınlaşmış, birlik, beraberlik duyguları daha da güçlenmiş olarak yarınlara ulaşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Dünya halklarına büyük acılar yaşatmış Birinci Dünya Savaşı’nın ağır şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına içten taziyelerimi iletiyorum. Bu vesileyle, bu acı dönemde yaşamını yitiren tüm Osmanlı vatandaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Ne surette olursa olsun tek bir vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, inancından ve kimliğinden dolayı farklı muamele görmesine asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Geçmişten yalnızca dostluk ve aynı yüksek insanlık ideali için güç alarak geleceği birlikte inşa etmek hepimizin ortak amacıdır. Tarihten husumet çıkarmaya çalışanlara fırsat verilmemelidir. Anadolu’nun bağrından doğmuş birlikteliğimizi görmezden gelerek tarihten husumet çıkarmaya çalışan çevreler hepimizin malumudur. Biz birlik, refah ve huzur dolu bir gelecek isterken ve bunun için çalışırken, niyeti başka olan çevrelere fırsat verilmemesi en önemli dileğimizdir. Bu düşüncelerle Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, hepinize esenlikler diliyorum.”

Osmanlı Ermenilerini rahmetle anıyorum

Sahak Maşalyan