GeriGündem Osmanlı askerinin kafasını ezen heykele tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Osmanlı askerinin kafasını ezen heykele tepki

Osmanlı askerinin kafasını ezen heykele tepki
refid:22577338 ilişkili resim dosyası

İnebahtı Deniz Muharebesi’nde Haçlı ordularını komuta edip Osmanlı donanmasını yenen Don Juan de Austria’nın Almanya’nın Regensburg kentinin Zierold Meydanı’ndaki heykeli yeniden tartışma konusu oldu.

1571’de Osmanlı’ya karşı kazanılan zafere atfen, Don Juan de Austria’nın sol ayağıyla kesik bir Osmanlı askerinin kafasını ezdiği heykel, 1978’de meydana dikilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Faslı bir gencin protesto gösterisi, yıllardır Türklerin tepkisini çeken ‘heykelin kaldırılması çağrılarını’

/images/100/0x0/55ea579bf018fbb8f879b150
artırdı.

Heykelin üzerine çıkan genç, yanında getirdiği Türk bayrağını Don Juan de Austria heykelinin ellerine sıkıştırıp “Faşizme hayır. Barış. Müslümanlar barıştan yana” sloganları atmıştı.

Polise intikal eden olayın ardından Bavyera Eyaleti’nde çıkan Mittelbayerische adlı gazete, internet sayfasında “Don Juan heykeli aşağılayıcı mı?” başlıklı bir anket düzenledi.

Ankete katılanların yüzde 62’si “Evet” cevabı verdi. Türk sivil toplum örgütleri de heykelin kaldırılması için Regensburg Belediyesi’ne elektronik posta yoluyla protesto mesajı gönderilmesini istedi.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False