Osmanlı askerinin kafasını ezen heykele tepki

Güncelleme Tarihi:

Osmanlı askerinin kafasını ezen heykele tepki
Oluşturulma Tarihi: Şubat 12, 2013 01:46

İnebahtı Deniz Muharebesi’nde Haçlı ordularını komuta edip Osmanlı donanmasını yenen Don Juan de Austria’nın Almanya’nın Regensburg kentinin Zierold Meydanı’ndaki heykeli yeniden tartışma konusu oldu.

Haberin Devamı

1571’de Osmanlı’ya karşı kazanılan zafere atfen, Don Juan de Austria’nın sol ayağıyla kesik bir Osmanlı askerinin kafasını ezdiği heykel, 1978’de meydana dikilmişti.

Geçtiğimiz günlerde Faslı bir gencin protesto gösterisi, yıllardır Türklerin tepkisini çeken ‘heykelin kaldırılması çağrılarını’

/images/100/0x0/55ea579bf018fbb8f879b150
artırdı.

Heykelin üzerine çıkan genç, yanında getirdiği Türk bayrağını Don Juan de Austria heykelinin ellerine sıkıştırıp “Faşizme hayır. Barış. Müslümanlar barıştan yana” sloganları atmıştı.

Polise intikal eden olayın ardından Bavyera Eyaleti’nde çıkan Mittelbayerische adlı gazete, internet sayfasında “Don Juan heykeli aşağılayıcı mı?” başlıklı bir anket düzenledi.

Haberin Devamı

Ankete katılanların yüzde 62’si “Evet” cevabı verdi. Türk sivil toplum örgütleri de heykelin kaldırılması için Regensburg Belediyesi’ne elektronik posta yoluyla protesto mesajı gönderilmesini istedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!