GeriGündem Oscar tarihinden sayfalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oscar tarihinden sayfalar

Abone Olgoogle-news

Sinema dünyasını bir kez daha Oscar heyecanı sardı. Adaylar açıklandı. Şimdi nefesler tutuldu. Herkes 29 Şubat'taki ödül törenini bekliyor. Ve 'and the oscar goes to' cümlesinin hangi isimlerle tamamlanacağını. Tören gecesinde kazananlar derin bir nefes alıp heykelciği kucaklayacak. Kaybedenlerin umutları ise bir dahaki sefere kalacak. Şimdi, Oscar tarihinin sayfalarını bir kez daha çevirelim. Adını Oscar tarihine yazdıranları, törenlerin unutulmayan anlarını bir kez daha hatırlayalım.

SAHNE SANATLARI VE BİLİMLER AKADEMİSİ

Oscar ödüllerini veren Sahne Sanatları ve Bilimler Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) 4 Mayıs 1927 tarihinde California Eyalet Kanunları'na uygun bir biçimde kuruldu. Akademi'nin ilk 36 üyesi arasında Douglas Fairbanks ve Louis B. Mayer gibi dönemin ünlü film yapımcıları ve aktörler de yeralıyordu. Akademinin şimdiki üye sayısı beş binin üzerinde. Bunların arasında sanatçılar, sanat yönetmenleri ve editörler var.

İLK TÖREN HOLLYWOOD ROOSEVELT OTELİ'NDE

İlk Oscar Ödülü töreni 16 Mayıs 1929'da Hollywood Roosevelt Hotel Blassom Room'da yapıldı. Gecenin biletleri 10 dolardan satıldı ve törene 250 kişi katıldı.

Oscar Ödülleri, verildiği ilk yıldan itibaren bütün dünyanın ilgi odağı oldu. Başlangıçta, ödül töreninin yapıldığı gece saat 23.00'te sonuçlar basına açıklanıyordu. 1940 yılından itibaren, bugün de hala geçerli olan zarf sistemi uygulanmaya başladı.

İLK NAKLEN YAYIN

Oscar Ödül töreninin ilk naklen yayını Los Angeles Radyosu tarafından yapıldı. Törenin televizyondan naklen yayınlanması ise ilk olarak 19 Mart 1953'te oldu. 1966 yılında tören ilk kez renkli olarak yayınlandı. Oscar ödülleriin yayın hakkını 1971 ile 1975 yılları arasında NBC satın aldı. 1972 yılındaki 42'nci Oscar tördeni tüm dünyadaki sinemaseverlere canlı olarak ulaştırıldı.

Törenler ilk 15 yıl boyunca otellerin toplantı ve balo salonlarında yapıldı. Aradan geçen yıllar içinde katılımcıların sayısı arttıkça daha büyük salonlara taşındı.

TÖREN ÜÇ KEZ ERTELENDİ

Oscar töreni tarihi boyunca sadece üç kez ertelendi. 1938 yıında Los Angeles'daki sel dolayısıyla tören bir hafta geç yapıldı. 1968 yılında ise Martin Luther King'e saygı dolayısıyla, 1981'de Ronald Reagan'a suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelendi.

NOTLAR... NOTLAR... NOTLAR... NOTLAR...

*Yakın zamana kadar Oscar ödüllerinin dağıtım töreni için seçilen gün pazartesiydi, daha sonra pazar gününe alındı.

* Ödül töreni en son 1968 yılında kendisine tanınan 3 saatlik zaman süresi içinde tamamlandı. En uzun süren ve bu alanda rekor kıran Oscar ödül töreni ise  4 saat 2 dakika sürdü.

* İlk olarak 1941’de Oscar kazanananların kim olduğu törenden önce açıklanmadı ve daha sonra da kapalı zarf yöntemi uygulanmaya devam etti.

* II. Dünya Savaşı’ndaki Amerikan askerlerinin töreni dinlemesi için ilk defa 1943 yılında radyo yayınıyla törenler, dünyaya duyuruldu.

* Her Oscar heykelciği, 13 inç yüksekliğinde ve 8.5 pound ağırlığında.

 *Oscar ödül töreni, ilk olarak 1953 yılında televizyonda yayınlandı ve sunucusu Bob Hope’tu. Ödüller, 1966 yılında ilk olarak televizyondan renkli olarak yayınlandı.

* Akademi, mesleğinin son yıllarını yaşayan çok yaşlı ya da çocuk oyunculara, sakat rollerine çıkanlara ve Amerikan toplumunu eleştiren filmlere ödül vermesiyle tanınıyor.

*  Her sene 6 kişinin yan yana dizilerek açıp serdiği, sonra da rulo yapıp kaldırdığı, Akademinin malı olan halı 75.5 metre uzunluğunda.

* 1943’teki törenlerde dağıtılan heykelcik plastiktendi. Heykelcikler, şimdi altına batırılmış britanniumdan yapılıyor.

* Los Angeles depreminin olduğu 1991 yılında da heykelcikler, büyük hasara uğradı. 
 
* Ronald Reagan’a yapılan suikast nedeniyle 1981’deki Oscar törenleri 24 saat ertelendi. Suikasti hazırlayan John Hinckley J.R’ın amacı, Jodie Foster’ı etkilemekti. 

* Bütün dünyada ilk olarak televizyondan yayınlandığı yıl ise 1969 oldu. Bugüne değin 24 kez Oscar’ın yayın hakkını alan ve bu yıl da izleyicinin törenleri takip edeceği ABC Televizyonu’nun yayın kontratı, 2008 yılında bitiyor. 

*  Jodie Foster, 2 defa Oscar kazandı. Katherine Hepburn, 1981’de „Altın Göl Üzerinde“, 1933’te „Morning Glory“ filmleriyle Oscar aldı. Sanatçı, 12 kez altın heykelciğe aday oldu.

*  Jack Nicholson, 11 defa Oscar’a aday gösterildi. Sanatçı, 1975 yılında 37 yaşındayken „One Flew Over the Cuckoo’s Nest“ filmiyle Oscar aldı.

* Forrest Gump ve Philadelphia'daki rolleriyleTom Hanks iki yıl arka arkaya eniyi erkek oyunu Ozcar'ını kazandı.

* Oscar ödülünü kazanan ilk zenci oyuncu ,1939'da 'Rüzgar Gibi Geçti'deki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar'ını kazanan Hattie McDaniel oldu.

* En iyi film Oscar'ı kazanan ilk yapım Wings (Kanatlar), en iyi erkek oyuncu ödülü alan ilk aktör The Last Command ve The Way of All Flesh adlı filmlerdeki performansıyla Emil Jannings, en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan ilk yıldız 7th Heaven, Street Angel ve Sunrise 'daki yorumuyla Janet Gaynor oldu. İtalyan sinemasının usta yönetmeni Vittorio de Sica'nın imzasını taşıyan Bisiklet Hırsızları ise 1949'da verilen ilk yabancı dilde en iyi film Oscar'ını kazanan yapım olarak tarihe geçti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle