Örümcek dövmesi kolundan ediyordu

Örümcek dövmesi kolundan ediyordu

Polis olmak için Ankara Polis Akademisi’ne başvuran 23 yaşındaki Onur Yıldız’ın sağ omzundaki bir santimetrelik örümcek dövmesi başına bela oldu. Akademi’de görev yapan Kimyager Z.G., dövmeyi kimyasal maddelerle silmeye kalkınca Yıldız’ın kolunda iyileşmesi mümkün olmayan kalıcı yara izi meydana geldi.

Polis Akademisi’ndeki "dövme skandalı" 23 yaşındaki Onur Yıldız adlı gencin polis olmak için kazandığı ÖSS sınavının ardından 2005 Mayısı’nda akademide fiziki muayeneye alınmasıyla başladı. Sınava giren Onur Yıldız’ın kolundaki örümcek dövmesini gören Komisyon Başkanı, dövmenin polisliğe engel teşkil edeceğini, ancak akademinin kimyageri tarafından buna çözüm bulunabileceğini söyledi. Bunun üzerine Yıldız, Kimyager Z.G.’e gitti. İddialara göre Z.G., Yıldız’ın sağ omzundaki dövmeyi 350 YTL. karşılığında silebileceğini belirterek parayı peşin aldı.

Z.G. daha sonra Polis Akademisi’ndeki laboratuvarında hazırladığı bir sıvıyı Yıldız’ın koluna sürdü. Ancak beklenenin aksine genç polis adayının derisi sıvının etkisiyle bir anda dökülmeye başladı. Z.G., acılar içinde kıvranan Yıldız’a evine giderek ağrı kesici kullanmasını ve 10 gün sonra yeniden gelmesini söyledi.

DAVA AÇTI

Kimyager Z.G., polis adayı Yıldız’ın koluna aynı sıvıyı üç ay içinde üç kez sürdü. Ancak yara iyileşeceği yerde tam tersine büyümeye başladı ve etin dökülmesine neden oldu. Aradan aylar geçmesine rağmen yaranın iyileşmediğini gören Onur Yıldız kimyagerden ümidi kesip doktorlara başvurdu. Doktorlar, kolunun iyileşmesinin mümkün olmadığını söyleyince Yıldız, avukatı Tümer Zeytin aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu ve 15 bin YTL’lik tazminat davası açtı. Bunun üzerine savcılık soruşturma başlattı. Son olarak hazırlanan adli tıp raporunda, "omuzda 7-8 santimetrelik çevre cilde göre üç santimetrelik kabarma, keloid şeklinde meydana gelen yara, tıbbi müdahale ile giderilemeyecek durumdadır" denildi.

Kimyager Z.G. hakkında benzer suçlardan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülmekte olan başka soruşturmalarda bulunuyor. Yaşanan gelişmelerden sonra Z.G. Bursa Polis Meslek Yüksek Okulu’na tayin edildi.

Onur Yıldız: Artık denize giremiyorum

Polis olma hayalleriyle birlikte neredeyse kolunu da kaybedecek olan Onur Yıldız, artık kısa kollu gömlek bile giyemiyor. Yıldız, şunları söyledi: "Yaşadığım işkenceyi bir ben, bir de ailem bilir. Bir buçuk yıl kolumun üzerine yatamadım. Bütün bu acılara rağmen kimyager kolumun iyileşeceğini söylüyordu. Artık denize gitmiyorum. Kısa kollu kıyafet giymiyorum, sevgilime bile kolumu göstermeye cesaret edemedim. Benim yanımda birçok genç insana müdahalede bulundu. Her gittiğimde Türkiye’nin değişik yerlerinden gelenler oluyordu. ’Et beni, yanık, siğil, doğum izi’ gibi nedenlerle insanlara müdahale ediyordu."
Haberle ilgili daha fazlası: