GeriGündem Ortak Türk tarihi okutalım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortak Türk tarihi okutalım

Ortak Türk tarihi okutalım
refid:20601953 ilişkili resim dosyası

Azerbaycan parlamentosunda milletvekili olan Prof. Jale Aliyeva, Türk devletlerinin ortak tarih ve coğrafya kitapları kullanması gerektiğini savundu.

Haber sitesi Gün.Az’ye konuşan Aliyeva, özetle şunları söyledi:

“Sovyetler döneminde bu bölgede yaşayan Türkler, Azerbaycan Türkleri de dahil olmak üzere kendi ulusal tarihleri ve kökenleri hakkında çok farklı şeyler öğrendiler. Okul kitaplarımızda hâlâ bizi İranlılarla, Albanlarla ilişkilendirmeye çalışan Sovyet propagandasının izleri var. Sadece dil ve edebiyat değil, Türk milletlerinin tarih ve coğrafyasını konu alan kitapların da yayınlanması için büyük bir ihtiyaç duyuluyor.

Hepimizin Altaylardan gelen Türkler olduğumuz gerçeği uzun süre bizden gizlendi. Sovyet gizli servisi KGB, Türk dili ile ilgili konuları ‘Doğu ülkeleri edebiyatı’ diye genel bir başlık içine atıp kendi dilek ve çıkarları doğrultusunda istediklerini yazdı. Bu yüzden tüm Türk cumhuriyetlerinin özellikle tarih alanında yeni ve ortak bir kitap için çaba göstermesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuya hükümetler düzeyinde eğilinirse hepimiz fayda sağlarız.”

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False