GeriGündem Organ naklinde devrim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Organ naklinde devrim

İngiliz bilim adamları hayvanlardan insanlara organ nakli konusunda çok önemli bir gelişme kaydettiler ve hayvanlardan insanlara nakledilen organların reddedilmesi sorununu çözdüler.

Londra'daki Hammersmith Hastanesi'nde görevli araştırmacılar, yabancı organların bağışıklık sistemi tarafından algılanıp reddedilmesini önleyen yeni bir teknik geliştirdiler.

Daha önceleri yapılan organ nakli denemelerinde vücut, nakledilen organı kabul etmiyordu. Ayrıca yeni takılan organ, bağışıklık sisteminin görev yapamaz hale gelmesine neden oluyordu. Bu da hastanın enfeksiyonlara karşı direnç gücünü yok ediyordu.

Hammersmith'te çalışan araştırmacılar, vücut hücreleri ile takılan organın hücreleri arasındaki moleküler etkileşimi durdurmayı başardılar. Bunun sonucunda da vücut, takılan organı "yabancı" olarak tanımlamıyor ve reddetmiyor.

Uzmanlar, bu gelişmenin, hayvanlardan insanlara organ naklinin kapısını açtığını bildiriyorlar.

Araştırmanın gerçekleştirildiği hastanenin bağışıklık alanında uzmanlarından biri olan Prof Robert Lechler yaptığı açıklamada, pankreas hücreleri üzerinde yaptıkları ilk deneylerin başarılı sonuç verdiğini bundan sonra daha kompleks yapılar üzerinde çalışacaklarını ve benzer sonuçlara ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.

Organ nakli imkanı bulamadığı için her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Hayvanlardan organ naklinin uygulanmaya başlaması ile bu insanların yaşamaları mümkün olabilecek. Uzmanlar bir kaç yıl içinde uygulamaya geçilebileceğini öngörüyorlar.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False