Org 35 yıl sonra sesine kavuştu

Güncelleme Tarihi:

Org 35 yıl sonra sesine kavuştu
Oluşturulma Tarihi: Kasım 17, 2000 00:00

Haberin Devamı

Boğaziçi Üniversitesi'nin 100 yıllık orgu nihayet tamir edildi. Pazar akşamı düzenlenecek konserde 35 yıl sonra ilk kez çalınacak.

BOĞAZİÇİ Üniversitesi'nin Albert Long Hall Salonu'ndaki org 35 yıl aradan sonra yaşama döndü. Onarılan orgda 19 Kasım pazar akşamı Romen Flormanika Orkestrası Müzik Direktörü Nicalaue Licared bir resital verecek. 1911'de Cleveland H. Dodge tarafından okula hediye edilen org uzun bir süredir sessizdi. McNeal ve Kavafyan gibi müzik hocalarının derslerinde kullandığı orgu 1960'larda öğrencilerden Arif Serdengeçti'nin çabası kullanılabilir halde tutmuştu. 1965'te bilinmeyen bir nedenle bozulan, tamiri için yüksek ücretler istenen tarihi org o tarihten bu yana kullanılmıyordu.

Öğretim Görevlisi Mehmet Küçükönder ve eski rektör Üstün Ergüder uzun süredir orgu tamir ettirmek için çaba harcıyordu. Sonunda Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve İngiliz org şirketi Mander Organs'ın devreye girmesiyle org 14 ayda tamir edildi. Onarıma sponsor olanların isimleri Albert Long Hall'un koltuklarına verildi.

Küçükönder 22 yıl önce orgun borularını konser salonunun ışık odasında bulduğunu anlatıyor. ‘‘Onarım izni için güven sağlamam, bir başka orgu tamir etmem gerekti. Başlangıçta elimde herhangi bir şema yoktu. Boruların üstüne basılmış, eğrilmişlerdi. Pazar günleri Saint Antoine Kilisesi'ne gidip, yıllarca orgu inceledim. Tarihi İngiliz org firması Mander Organs'la yazışmalar yaptık. Gelip gittiler, beni ve ekibimi yönlendirdiler. Hassas akordu yaptılar ve kompresörü de takarak işi bitirdiler.’’

Org için verilen mücadele, üniversiteye de yeni bir uzmanlık kazandırdı. Org Onarım Merkezi'nin bu konuda isteyenlere hizmet vermesi, seminerler düzenlemesi tasarlanıyor. Müzik Kulübü orgun bir daha susmaması için çeşitli etkinliklerde bulunacak. Her ay org konseri verilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!