Ordu’da Ahmet Kaya yasağı

Ordu Valiliği, kent merkezi ve ilçelerde başta Ahmet Kaya olmak üzere bazı şarkıcı ve grupların kasetlerini yasakladı. Söz konusu kasetlerin bulundurulması bile yasak.

Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu adına yazılı açıklama yapan Vali Yardımcısı İsmail Tezel, söz konusu 24 kasetin Ordu ili sınırları içinde dağıtılması, satılması, halka gösterilmesi ve işyerinde ticari amaçla bulundurulmasının yasaklandığını duyurdu. Ordu ve ilçelerindeki kaset satıcılarına, belediye başkanlıklarına, kaymakamlıklara, emniyet müdürlüklerine, İl Jandarma Merkez Komutanlığı'na gereğinin yapılması için Ordu Valiliği İl Kültür Müdürlüğü'nce yayımlanan genelge, bilgi için Kültür Bakanlığı ve Cumhuriyet Başsavcılıkları'na da gönderildi. Ordu'daki müzik market sahiplerinden ellerindeki sözkonusu kaset ve CD'leri iade etmeleri de istendi.

Ordu'daki Dükkán Kasetçilik işletmesi yetkilileri, yasaklama yazısının yeni geldiğini ve dükkándaki adı geçen kasetleri toplayıp kaldırdıklarını söyledi. İşletme yetkilileri, ‘‘Artık bu kasetleri satmamız mümkün değil. İsteyen müşterilerimize Valilik yazısını göstereceğiz. Karar hakkında yorumda bulunmak istemiyoruz’’ diye konuştu.

KAYA NE DİYOR

Kasetlerinin tamamına yakını yasaklanan Kaya, söylediklerinin farklı algılandığını iddia ederek, artık konuşmama kararı oldığını söyledi. Kaya ‘‘Ben bir şey diyorum, birileri alıp başka bir yerlere çekiyor. Yani anlatmak istediğimi değil, anlamak istediklerini anlıyorlar. Yasaklama kararı alan valinin canı sağolsun, herhalde o da vatan için çalıyor’’ dedi. Bu arada 4 kaseti yasaklanan Sanatçı Ferhat Tunç, Ordu Valiliği'nin kararını ‘‘utanç verici’’ olarak yorumladı.Haberle ilgili daha fazlası: